Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci nás do ničeho netlačili, omluvil se za nařčení kvůli biopalivům Faltýnek

Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | foto: MAFRA

Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se omluvil lidovcům za své tvrzení, že koaliční strany tlačily na ANO před středečním hlasováním o ukončení daňové podpory biopaliv. Šlo podle něj o nedorozumění. Poslanci ANO ve středu navzdory svým dřívějším prohlášením nehlasovali pro návrh svého poslance na ukončení daňového zvýhodnění biopaliv, které tak zůstalo zachováno. Opozice to kritizovala.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola požadoval po Faltýnkovi, aby jmenovitě řekl, kdo z lidovců vyvíjel na hnutí tlak. „Já jsem vysvětlil svým kolegům, jak jsem to sdělení myslel a kolegové z KDU-ČSL to akceptovali,“ řekl Faltýnek. Hnutí podle něj od začátku vyjadřovalo podporu vládnímu návrhu, ale odmítlo podpořit pozměňovací návrhy.

Po výzvě Miholy k veřejné omluvě se Faltýnek zúčastnil dnešního jednání lidoveckého poslaneckého klubu. „Vnímám to jako vstřícné gesto. Také jsme se domluvili, že ta komunikace bude ještě hlubší a častější, aby k těmto omylům nedocházelo,“ řekl.

Nepravda, spíš lež

Ve stejném duchu se vyjádřil i Mihola. „Vysvětlilo se to a je to uvedeno na pravou míru. Je to poučení do budoucna, takhle by komunikace mezi partnery probíhat neměla,“ řekl . Původní vyjádření Faltýnka podle něj fér nebylo. „Byla to nepravda. Nebo spíš lež,“ podotkl.

Opozice koalici kritizovala kvůli střetu zájmů Babiše

Ačkoliv návrh o ukončení daňové podpory k letošnímu 30. červnu předložil poslanec Karel Rais (ANO), pro hlasovalo jen šest koaličních poslanců. Faltýnek poté řekl, že k zamítnutí návrhu o ukončení podpory biopaliv bylo hnutí dotlačeno koaličními partnery.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) následně řekl, že jeho strana o nic nežádala, pouze informovala, že bude hlasovat pro vládní návrh. 

Ten zachovává podporu vysokoprocentních biopaliv a zavádí u nich minimální daň, která dosud nebyla. O tomto návrhu, který za vládu předložil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), Sněmovna ve středu v prvním čtení nerozhodla.

Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek koalici v souvislosti s jejím hlasování o podpoře biopaliv kritizoval. Podpora podle něj poslouží zejména skupině Agrofert, jejímž majitelem je lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Kalousek tvrdí, že Agrofert díky nové daňové podpoře biopaliv první generace získá pět miliard korun. Babiš to označil za lež. Poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu v návaznosti na středečního hlasování dnes oznámili, že požádají o hlasování o nedůvěře vládě.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...