Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidovci opět prosazují zákaz kouření

Česko

  15:08
PRAHA - Skupina lidovců v čele s poslancem Josefem Janečkem se nevzdává. Opět navrhli, aby se zakázalo kouřit v restauracích, barech, kavárnách a na dalších místech, kde se prodává jídlo a nápoje. Předlohou by se měla ve středu 16. listopadu zabývat vláda.

cigareta foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Sněmovna letos po mnoha měsících debat a odkladů schválila takzvaný protikuřácký zákon, který ale podle kritiků současná omezení spíše zmírňuje. "Nejenže kouření v restauracích nezakazuje, ale na rozdíl od minulosti jej umožňuje i v době podávání hlavních jídel," tvrdí Janeček.

Jeho nový návrh kouření v restauracích bez výjimky zakazuje. Otázkou ovšem je, zda dolní komora v tomto volebním období ještě stihne nový návrh posoudit. Janeček a další spoluautoři předlohy sice navrhli její zrychlené projednání, ale zákaz kouření v restauracích patří k tématům, které sněmovnu pravidelně zaměstnávají řadu měsíců a vyvolávají spory.

Lidovci: Zákaz hosty restaurací neodradí
Poslanec již dříve řekl, že důslednou "protikuřáckou" normu hodlá ve sněmovně prosazovat tolikrát a tak dlouho, až ji parlament schválí. Vytrvalost projevil v tomto ohledu již v minulých letech, kdy se mu až po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy.

Janečkovy iniciativy mají ale i řadu kritiků. Hlavně ODS soudí, že různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich vliv na omezení kouření je pochybný. Někteří hostinští se zase obávají toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit.

Lidovci ale uvedli, že země, kde je kouření v restauracích zakázáno, mají opačné zkušenosti. "Po krátkém období poklesu tržeb následovalo jejich zvýšení oproti předchozímu stavu," napsali autoři v důvodové zprávě. Novela má kouření zakázat na všech pracovištích, kde se "zpracovávají, prodávají nebo podávají potraviny, pokrmy či nápoje". 

Spotřeba cigaret v ČR se předloni meziročně zvýšila o 15,8  procenta. Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem, některé státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat