31. srpna 2016 11:22, aktualizováno  13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci podpoří hranici pro odchod do důchodu 65 let. ANO se přizpůsobí

Lidí v penzi přibývá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidí v penzi přibývá. | foto: ČTKČeská pozice

PRAHA Koalice se nakonec zřejmě shodne na hranici odchodu do důchodu v 65 letech. Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš ve středi připustil, že jeho hnutí se návrhu přizpůsobí, když jej podporují ostatní dva vládní partneři. S návrhem na omezení horní hranice věku pro odchod do penze přišla ČSSD, ve středu ji podpořili i lidovci. Návrh měl být jedním z hlavních témat středeční podvečerní koaliční rady.

„Pokud dvě koaliční strany říkají 65, tak my samozřejmě se tomu přizpůsobíme,“ řekl novinářům Babiš. I nadále ale trvá na tom, že jde o populistický návrh, který souvisí s blížícími se krajskými volbami. „Je důležité říct občanům, že zastropování odchodu do důchodu má přímou souvislost i s výší důchodu. Protože čím bude nižší zastropování, tím méně peněz bude na důchody,“ poznamenal Babiš. Podle něj by se měl spíše řešit dřívější odchod do penze pro některé náročné profese.

Místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka ve středu uvedl, že jeho strana hranici 65 let podpoří. Zároveň lidovci žádají, aby se hranice každých pět let aktualizovala podle průměrné délky dožití. Chtěli by, aby lidé mohli čtvrtinu svého života strávit v penzi.

Pro zavedení hranice se ve středu opět vyjádřila i ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), která návrh předložila. „Domnívám se, že je jednoznačně fér vůči našim pracujícím lidem, abychom jim řekli, a dali jim jasnou perspektivu, v kolika budou od toho určitého věku do důchodu odcházet,“ poznamenala. ČR je podle ní jedinou zemí v Evropě, která nemá hranici stanovenou, což označila za absurdní.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!