22. května 2009 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci si volají přes skype

Straně docházejí peníze a šetří, kde se dá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Straně docházejí peníze a šetří, kde se dá. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Lidovcům, kteří ještě před nedávnem byli ve vládě, docházejí peníze a straně hrozí, že bude muset zavřít své pobočky v Čechách, kde má malou podporu voličů. Varuje před tím revizní komise KDU-ČSL ve zprávě pro stranický sjezd, který se uskuteční koncem května ve Vsetíně.

Informace uvedly dnešní Hospodářské noviny. "Finance jsou velký problém, to je pravda. Musíme ale zajistit fungování strany na celostátní úrovni," řekl generální sekretář lidovců Aleš Kašpar. KDU-ČSL proto začala šetřit - propouští a schválila minimální rozpočet na předvolební kampaň, když za eurovolby dá pět milionů a na podzimní předčasné parlamentní volby si chce půjčit 20 milionů korun, píší HN.

"Telefonujeme přes skype"
Lidovci podle deníku od začátku roku propustili řadu zaměstnanců a ve straně spolu začali komunikovat přes internet. "Telefonujeme přes skype, musíme šetřit i na provozu," uvedl Kašpar.  Podle HN se lidovcům zatím daří splácet šestašedesátimilionový úvěr, který si v roce 2001 vzali na opravu svého sídla - paláce Charitas na Karlově náměstí v Praze. Peníze za pronájmy v Charitasu jsou nyní nejjistějšími lidoveckými příjmy, píší HN.

List připomíná, že kvůli neúspěchu v loňských krajských a senátních volbách letos lidovci přijdou na státních příspěvcích za mandáty o osm milionů korun. "Vykázaná ztráta ve výši zhruba 11,5 milionu Kč je nejvyšší od roku 2004," napsali straničtí revizoři o loňsku. Loni přišlo do lidovecké pokladny 83,5 milionu korun, ale strana utratila o 11 milionů více. Nejvíce, 35 milionů korun, zaplatila za volby. Letos plánuje vyrovnaný rozpočet a utratit chce 56 milionů korun.

Jeden z kandidátů na předsedu strany Jan Březina prohlásil, že finanční problémy musí lidovci řešit rychle. "Stahování z regionů by byl začátek konce," dodal. Naopak současný šéf strany Jiří Čunek tvrdí, že situaci nevidí tak černě. "Vím o tom, že se situace řeší a že se problémy srovnají," prohlásil.
Lidovky.cz, ČTK