Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidovci vystavili vysvědčení vládě. Na výbornou podle nich spolupracovala s SPD i komunisty

Česko

  13:27
Praha - Končící vláda Andreje Babiše (ANO) podle KDU-ČSL uspěla na výbornou, pokud jde o spolupráci s KSČM a SPD, normalizační praktiky ve státní správě nebo poddajné chování k prezidentovi Miloši Zemanovi. Novinářům to v úterý řekl místopředseda lidovců Jan Bartošek při představení ironicky míněného vysvědčení, které KDU-ČSL dosavadní vládě v demisi vystavila.

Nová vláda v čele s prezidentem Milošem Zemanem. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jedničku si vláda podle Bartoška zasloužila za to, že bez důvěry panovala rekordně dlouhou dobu při „intenzivní a zavilé spolupráci s komunisty a extremisty z SPD“. K normalizačním praktikám místopředseda lidovců poznamenal, že členové jednobarevné vlády ANO „k obrazu svému vyčistili státní správu“.

Velká pražská koalice: STAN, TOP 09 a lidovci chtějí na podzim kandidovat společně

Bartošek kritizoval vládu za ignorování bytové situace, lhostejnost k otázce podpory rodin a omezování veřejnoprávních médií. Připomněl v této souvislosti, že Babišova vláda schválila takzvaný daňový balíček, který ruší možnost stamilionových odpočtů DPH u veřejnoprávních médií.

Končící vláda podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury po sobě zanechala pouze personální výměny a sliby v krajích. Stanjura označil to, že vláda nezískala důvěru Sněmovny, za „manažerské selhání Andreje Babiše“.

Negativně se na adresu odcházející Babišovy vlády vyjádřil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura, s nímž Babiš navzdory návrhům prezidenta Miloše Zemana spojenectví pro novou vládu neuzavřel. „Vláda se nedokázala postavit aktuálním tématům. Nic nepředložili, nic neprosadili, všechno stagnuje,“ řekl novinářům při hodnocení odcházejícího kabinetu Okamura.

26.června 2018 v 12:31, příspěvek archivován: 26.června 2018 v 13:30

Před chvílí skončila poslední schůze naší vlády. Byla jmenovaná 13. prosince minulého roku a pracovala 195 dní, to je 6,5 měsíce. A tady je náš výkaz práce. Má 47 stran a poprosil bych všechny, kdo naši vládu kdy kritizovali, aby si to přečetli. https://t.co/2zOjN8OOGU

Babiš podle šéfa SPD selhal jako manažer a „ukázal totální naivitu a nic nedomluvil“ v rámci formování postoje Evropské unie k migraci. Odstupující vláda podle Okamury mimo jiné nepředložila důchodovou reformu ani sociální zákon ve smyslu omezení podpor nepřizpůsobivým. Nezajistila ani bezpečnost České republiky, neboť z armády je „malý expediční sbor“ na zahraničních misích, uvedl Okamura.

SPD nepodpoří podle místopředsedy hnutí Radima Fialy koaliční vládu ANO a ČSSD s podporou komunistů, neboť je podle nich „proimigrační a probruselská“.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat