26. června 2018 13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci vystavili vysvědčení vládě. Na výbornou podle nich spolupracovala s SPD i komunisty

Nová vláda v čele s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová vláda v čele s prezidentem Milošem Zemanem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Končící vláda Andreje Babiše (ANO) podle KDU-ČSL uspěla na výbornou, pokud jde o spolupráci s KSČM a SPD, normalizační praktiky ve státní správě nebo poddajné chování k prezidentovi Miloši Zemanovi. Novinářům to v úterý řekl místopředseda lidovců Jan Bartošek při představení ironicky míněného vysvědčení, které KDU-ČSL dosavadní vládě v demisi vystavila.

Jedničku si vláda podle Bartoška zasloužila za to, že bez důvěry panovala rekordně dlouhou dobu při „intenzivní a zavilé spolupráci s komunisty a extremisty z SPD“. K normalizačním praktikám místopředseda lidovců poznamenal, že členové jednobarevné vlády ANO „k obrazu svému vyčistili státní správu“.

Bartošek kritizoval vládu za ignorování bytové situace, lhostejnost k otázce podpory rodin a omezování veřejnoprávních médií. Připomněl v této souvislosti, že Babišova vláda schválila takzvaný daňový balíček, který ruší možnost stamilionových odpočtů DPH u veřejnoprávních médií.

Končící vláda podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury po sobě zanechala pouze personální výměny a sliby v krajích. Stanjura označil to, že vláda nezískala důvěru Sněmovny, za „manažerské selhání Andreje Babiše“.

Negativně se na adresu odcházející Babišovy vlády vyjádřil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura, s nímž Babiš navzdory návrhům prezidenta Miloše Zemana spojenectví pro novou vládu neuzavřel. „Vláda se nedokázala postavit aktuálním tématům. Nic nepředložili, nic neprosadili, všechno stagnuje,“ řekl novinářům při hodnocení odcházejícího kabinetu Okamura.

26.června 2018 v 12:31, příspěvek archivován: 26.června 2018 v 13:30

Před chvílí skončila poslední schůze naší vlády. Byla jmenovaná 13. prosince minulého roku a pracovala 195 dní, to je 6,5 měsíce. A tady je náš výkaz práce. Má 47 stran a poprosil bych všechny, kdo naši vládu kdy kritizovali, aby si to přečetli. https://t.co/2zOjN8OOGU

Babiš podle šéfa SPD selhal jako manažer a „ukázal totální naivitu a nic nedomluvil“ v rámci formování postoje Evropské unie k migraci. Odstupující vláda podle Okamury mimo jiné nepředložila důchodovou reformu ani sociální zákon ve smyslu omezení podpor nepřizpůsobivým. Nezajistila ani bezpečnost České republiky, neboť z armády je „malý expediční sbor“ na zahraničních misích, uvedl Okamura.

SPD nepodpoří podle místopředsedy hnutí Radima Fialy koaliční vládu ANO a ČSSD s podporou komunistů, neboť je podle nich „proimigrační a probruselská“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!