130 let

LIDOVÉ NOVINY PŘED STO LETY

Česko

K zamýšlenému hromadnému propouštění telefonních dělníků. Následkem snížení běžných úvěrů pro práce telefonní v Brně měla, jak známo, před nedávnem býti propuštěna valná část telefonního dělnictva. Brněnská obchodní a živnostenská komora požádala ministra obchodu telegraficky a obšírným podáním za neprodlenou intervenci a poukázala na to, že při větších sněhových závějích a při trhání telefonních drátů z nedostatku potřebného personálu hrozí úplné přerušení telefonního styku v Brně i v meziměstském spojení. Nová připojení nemohla by s ostatkem personálu, stačícím sotva pro přeložení stávajících stanic, skorem ani vůbec provedena býti. Komora domáhala se okamžité nápravy těchto poměrů nepatřičných pro město průmyslové a obchodní. Dle zprávy c. k. ředitelství pošt a telegrafů potkalo se zakročení toto s plným výsledkem. Ministerstvo obchodu povolilo za účelem, aby se propouštění dělníků u c. k. sekce telefonních sítí v Brně předešlo, další úvěr pro telefonní práce, jež prováděti se mají v oboru působnosti c. k. ředitelství pošt a telegrafů. Povolenou hotovostí postaráno jest dostatečně o telefonní zařízení, jichž nutno provésti, a tím dle sdělení c. k. ředitelství pošt nebezpečí porušení telefonního styku v Brně aneb isolování průmyslového střediska Brna od zevnějšího světa nadobro vyloučeno. (LN, 4. 2. 1911) České Ostravsko snaží se pokračovat na poli národohospodářském.

Spojenými silami několika jednotlivců zřízen byl ve Vítkovicích nový český podnik: Továrna na lepenku a dehtové výrobky. Továrna je majetkem společnosti s ručením obmezeným, jejíž členové jsou vesměs zámožní čeští lidé, takže podnik vládnouti bude dostatečným kapitálem provozovacím. Továrna sama zřízena jest na hranicích obce Vítkovic a Hrabůvky a vyráběti bude lepenku ke krytí střech a různé dehtové výrobky. Zařízení továrny provedeno je co nejmoderněji a bylo právě s výrobou započato po úředně udělené kolaudaci. (LN, 11. 2. 1911) Společník s vkladem K 10 000 se do výnosného podniku přijme. Předmětem tohoto jest epochální vynález prvého řádu, o jehož zpeněžení se jedná. Vklad se do jednoho roku zpětinásobní.

Ztráta úplně vyloučena. Laskavé nabídky pod značkou „Velký zisk“ se vyprošují do administrace tohoto listu. (LN, 11. 2. 1911) Navečer vesel, ráno mrzut – bývalo tak u mne pravidlem, dokud jsem nezkusil Fayovy pravé Sodenské minerální pastilky. Teď mně neškodí ani kouření, ani pití, netrpím jako dříve protivným zahleněním a ráno jsem jako rybička. A to proto, že cumlám vždy večer a ráno několik pravých Fayových Sodenských.

Jedna krabice vystačí mně hodnou chvíli a stojí při tom než K 1,25.

(Zasláno LN, 14. 2. 1911)

O autorovi| připravil Vojtěch Janda