Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
21. listopadu 2019 5:00, aktualizováno  8:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovecká cesta do nejistoty. Členská základna není spokojená s vedením, v čele by chtěla vidět poslance

Jan Bartošek během předvolební kampaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Bartošek během předvolební kampaně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Křesťanští demokraté prožijí blížící se vánoční svátky ve značné nejistotě. V pozici rezignujícího předsedy dovede Marek Výborný stranu k mimořádnému volebnímu sněmu, který se uskuteční příští rok 25. ledna. Náhlé a tragické okolnosti Výborného odstoupení – v září mu nečekaně zemřela manželka a on se chce plně věnovat péči o jejich tři děti – však vyvolaly u lidovců zmatek. Není totiž ani zdaleka jasné, kdo by měl jeho funkci převzít.

Podle informací serveru Lidovky.cz by stranické orgány rády viděly v křesle předsedy někoho z poslaneckého klubu. „Mezi členy panuje nespokojenost se složením současného vedení,“ řekl nejmenovaný lidovec, který je s děním uvnitř opoziční strany detailně obeznámený. Důvod je prý prostý – ve vedení sedí hned tři náměstci primátorů, kteří ze svých pozic neumějí patřičně prodat „žlutou klidnou sílu“.

Jako první volba by se mohl jevit exministr zemědělství a v současnosti zřejmě nejvýraznější lidovec Marian Jurečka. Jenže zástupce v KDU-ČSL velmi vlivného jihomoravského regionu má zásadní problém: straníci ho příliš nemusejí. Důkaz o tom podal březnový souboj Jurečky proti Výbornému o post předsedy, ve kterém poražený dostal pouhou třetinu hlasů.

Faktem navíc je, že delegáti sněmu jsou u lidovců voleni na čtyři roky; o novém šéfovi či šéfce strany tak rozhodnou za dva měsíce ti samí, kteří vybrali do této funkce Výborného. Jurečka ve středu serveru Lidovky.cz řekl, že i tato skutečnost sehraje v jeho rozhodování, zda se znovu pokusí o kandidaturu, roli; zdůraznil však také rodinné faktory.

Marian Jurečka ve volebním štábu KDU-ČSL.

Marian Jurečka ve volebním štábu KDU-ČSL.

Lidovci se navíc dostávají do situace, kdy se od nich očekává – i vzhledem k průzkumům, v nichž se pohybují na hranici vypadnutí ze sněmovny – spolupráce s dalšími stranami. „Představit si to umím. Ale po zkušenostech, které mám z jednáních s hnutím STAN, si troufnu otevřeně říct, že beze změny volebního zákona se možnost předvolebních koalic limitně blíží nule,“ připomněl Jurečka zmařený projekt koalice se STAN.

Výborný z rodinných důvodů rezignuje na post šéfa KDU-ČSL. Poslancem zatím zůstává

Má-li se příští šéf KDU-ČSL opravdu rekrutovat z desetičlenného poslaneckého klubu, nezbývá mnoho alternativ. Vypočítejme nejdřív, kdo je nejspíš „mimo hru“. Kromě Výborného jsou členy klubu expředseda Pavel Bělobrádek (s jeho návratem se nepočítá), Jan Čižinský, který se však více angažuje v rámci pražské koalice s vlastní stranou Praha sobě. Do čela strany tak z pochopitelných důvodů kandidovat nemůže. A Jurečka, jak bylo naznačeno, ve straně velkou podporu nemá.

Bartoškovy akcie stoupají

Jan Bartošek

Jan Bartošek

Zbývá tak šestice poslanců. Mezi nimi nejvíce vyčnívá zástupce jižních Čech , současný místopředseda strany a šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek. Podle zdrojů serveru Lidovky.cz je právě jeho jméno mezi těmi nejdiskutovanějšími. „Rozhodnutí kandidovat se odvine od podpory členské základny,“ uvedl stroze na dotaz serveru Bartošek.

Otázku, zda by měl být novým předsedou poslanec, komentovat nechtěl. Podotkl však, že situace v TOP 09, kdy její předseda (europoslanec Jiří Pospíšil – pozn. red.) není přítomen v Česku, se dle něj neukazuje jako optimální model. Bartošek jako jeden z mála lidovců podporuje spolupráci s jinými subjekty. „Je mi blízký model CDU-CSU z Německa a také je to navázání na našeho expředsedu Josefa Luxe,“ vysvětlil. Spolupráce prý přináší do politiky větší stabilitu.

Jasno o tom, zda se pustí do boje o předsednickou funkci, prý zatím nemá ani vlivný poslanec ze silného Zlínského kraje Ondřej Benešík. Takové možnosti je prý do budoucna otevřený. 

Stanislav Juránek, kandidát KDU-ČSL

Stanislav Juránek, kandidát KDU-ČSL

Benešík Ondřej

Benešík Ondřej

Tak trochu černým koněm v pomyslném dostihu o post šéfa strany by se mohl stát jiný Jihomoravák Stanislav Juránek, dvojnásobný hejtman, dlouholetý senátor a současný poslanec. V porovnání s ostatními pro něj mluví především zkušenost. O kandidatuře prý zatím neuvažoval. „Věřím, že se najde někdo, kdo bude pokračovat v kurzu nastaveném na březnovém sjezdu,“ řekl Juránek.

Do volby nového předsedy KDU-ČSL zbývají už pouhé dva měsíce. Vyjednat si podporu napříč kraji bude v tak krátkém čase pro kohokoli velmi složité. A tak se budoucnost strany zřejmě dohodne až na samotném sjezdu. I proto nelze vyloučit, že svůj manévr s kandidaturou na poslední chvíli zopakuje třeba kontroverzní zlínský hejtman Jiří Čunek. Lidovce už v minulosti vedl.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...