24. května 2017 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovecká hvězda podzimu chce být místopředsedou KDU-ČSL

Daniel Herman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Herman | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Lidovce o víkendu čeká volební sjezd. O post místopředsedy strany se podle zjištění LN přihlásil ministr kultury a výrazná tvář loňského podzimu Daniel Herman.

„Ano, budu kandidovat na pozici jednoho z místopředsedů. Úkoly vidím v podpoře kultury a kulturní diplomacie. Také v posilování dobrého jména České republiky, jakožto solidního a spolehlivého partnera, nejen v rámci křesťanskodemokratických stran, ale evropských a euroatlantických vazeb obecně,“ potvrdil LN Herman zájem o funkci místopředsedy vládní strany.

Ve vedení KDU-ČSL sedí čtyři místopředsedové. Všichni současní – tedy poslanec Ondřej Benešík, bývalá kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová, místopředseda sněmovny Jan Bartošek a předseda poslaneckého klubu Jiří Mihola – by své posty měli obhajovat. Minimálně pro to získali nominace. Je tedy pravděpodobné, že právě o funkci místopředsedů se na sjezdu svede nejzajímavější souboj. V zákulisí strany se spekuluje, že Herman coby kandidát na místopředsedu bude největším soupeřem pro Bartoška.

Napínavost místopředsednického klání může ještě zesílit zlínský hejtman Jiří Čunek, který se zatím ke svým sjezdovým cílům nevyjádřil. V zákulisí lidovecké strany se však předpokládá, že i vsetínský senátor se zapojí do boje o židli místopředsedy.

Herman bude do sněmovních voleb kandidovat z druhého místa společné kandidátky lidovců a Starostů. Jedničkou bude poslanec Petr Gazdík. Herman na sebe upozornil loni na podzim, kdy jeho strýc Jiří Brady oproti původním předpokladům nezískal od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání v podobě Řádu T. G. M.. Ministr kultury tehdy uvedl, že Hrad Bradyho vyškrtl kvůli Hermanově schůzce s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Zeman, který je hlavním propagátorem česko-čínských obchodních vztahů a obhájcem tuzemských miliardářů v Číně vydělávajících, Hermana označil za lháře. Herman se tehdy za obhajobu Bradyho a střet se Zemanem stal populárním politikem.

Lidovci na svém webu rovněž vyvěsili nominované kandidáty na jednotlivé funkce. Zajímavou informací je, že ministra zemědělství a současnou lidoveckou „dvojku“ Mariana Jurečku možná vyzve v boji o post 1. místopředsedy šéf poslaneckého klubu Jiří Mihola. Nominace však ještě neznamená, že kandidát ji skutečně „zvedne“ a o post se bude na sjezdu ucházet.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ SE ZNALOSTÍ CIZÍCH JAZYKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz