14. října 2016 9:13, aktualizováno  11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lídr krajské kandidátky hnutí ANO na Vysočině Pavlík tajil členství v KSČ

Josef Pavlík (ANO) vlevo, vpravo Jiří Běhounek (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Pavlík (ANO) vlevo, vpravo Jiří Běhounek (ČSSD) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

JIHLAVA Lídr krajské kandidátky hnutí ANO na Vysočině Josef Pavlík zatajil své členství v KSČ. Přiznal ho teprve ve čtvrtek. Objevila se také informace o jeho možném členství v Lidových milicích. Uvádějí to páteční Jihlavské listy (JL).

„Je to již dávno, už si na to přesně nevzpomínám. Vždyť od té doby uplynulo 30 let. Byl jsem tam jen několik měsíců,“ sdělil Pavlík listu. Při předvolební besedě JL s krajskými lídry při otázce na svou politickou minulost a případné členství v milicích Pavlík řekl, že je v politice úplně nový a nikdy se neangažoval. Uvedl, že až od roku 2013 je sympatizantem hnutí ANO a od února 2015 jeho členem.

Pavlík jako volební lídr hnutí ANO na Vysočině vede povolební vyjednávání o sestavení krajské koalice. Užší krajské vedení hnutí ve čtvrtek rozhodlo, že ANO nepřistoupí na variantu koalice ve složení ČSSD a ANO s tichou podporou komunistů, kterou navrhují sociální demokraté.

Členství v Lidových milicích Pavlík nadále vyvrací. „Nikdy jsem nic takového nepodepsal. To je mylná informace,“ řekl Pavlík JL s tím, že rezignovat nemíní.

Podle JL však existují dokumenty, které jednoznačně ukazují na jeho aktivní působení v KSČ i členství v Lidových milicích. Novinář Miroslav Mareš podle JL objevil Pavlíkovu přihlášku do KSČ, kde se mimo jiné píše: „V současné době přijal ochotně a bez výhrad členství v LM.“ Dokument je podepsán předsedou ZO KSČ Škrobárny Havlíčkův Brod a tehdejším vedoucím tajemníkem havlíčkobrodské OV KSČ.

Zatímco členství v KSČ lze velice snadno dohledat ve Státním ústředním archivu, kde existují členské karty, v případě Lidových milicí je situace složitější. Neexistuje žádná souborná evidence jejich členů. Zda byl člověk v ozbrojené pěsti dělnické třídy lze teoreticky zjistit v materiálech jednotlivých podniků a organizací, kde byly jednotky LM, nebo jako v tomto případě v dalších materiálech.

Podle JL se Pavlík při představování lídrů v novinách 5plus2, které vlastní předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jevil jako člověk z rodiny postižené komunistickým režimem. Jak v 5plus2 popsal, jeho dědu komunisté v padesátých letech zavřeli a vystěhovali ze statku. „Moji maminku, tedy jeho dceru, kvůli tomu vyhodili v 50. letech z gymnázia. Byla to perzekuce se vším všudy,“ říká v novinách Pavlík. O jeho členství v KSČ tam není ani zmínka stejně jako v jeho životopisu na stranickém webu hnutí ANO.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!