7. dubna 2017 17:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka reaguje na odchody poslanců. Nikdo nemá místo jisté, vzkázal

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Vzhledem k demokratickým vnitřním procesům v ČSSD nepovažuje premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka za mimořádné, když se poslanci nedostanou na volební kandidátku. Novinářům ve sněmovně řekl, že i v posledních volbách řada poslanců neobhajovala svou funkci.

V pátek ráno se sešel se zástupci pražské organizace, aby řešili situaci kolem lídra tamní kandidátky. Začátkem týdne oznámil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, že se nebude ucházet o místo lídra.

Před týdnem ohlásil odchod z politiky kvůli nesouhlasu s vedením ČSSD poslanec Jeroným Tejc. Během tohoto týdne oznámila totéž Marie Benešová, server Novinky.cz v pátek informoval, že na kandidátkách budou chybět také Vítězslav Jandák, Jaroslav Zavadil, Stanislav Huml, Lubomír Toufar, Štěpán Stupčuk nebo Jiří Koskuba.

Sobotka to však nepovažuje za zvlášť mimořádné. „Že někdo není zařazen na kandidátku, to je věc demokratického procesu, který v tuto chvíli probíhá. Před čtyřmi lety se také řadě poslanců stalo, že nebyli na kandidátkách, protože neměli dostatečnou politickou podporu,“ řekl Sobotka.

Domluva s předsedou nefunguje, říká Sobotka

Absence některých jmen mezi kandidáty vychází podle Sobotky z propracovaného systému primárek. „Kdo chce za sociální demokracii kandidovat, nefunguje to tak, že zajde za předsedou a domluví se. My jsme demokratická strana, která funguje v regionech,“ řekl Sobotka ve zjevné narážce na hnutí ANO.

Šéf pražské ČSSD Ludvík začátkem týdne Seznamu.cz řekl, že se o pozici pražského lídra nebude ucházet, protože neprosadil svou představu o kandidátce. Dalšími uchazeči o první místo jsou pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. Lídra definitivně vybírají regiony ve vnitrostranickém referendu. „Domluvili jsme se na postupu, který povede k tomu, že bude v Praze jednoznačně vybrán lídr,“ uvedl Sobotka. Věří, že pražská sociální demokracie půjde do voleb sjednocená.

Podle Sobotky se lídrem stane Ludvík, Dolínek nebo Kaucký. „Nechci preferovat žádnou z variant, o tom jednají členové sociální demokracie v Praze,“ řekl Sobotka. Uvedl však, že by si dokázal v čele kandidátky představit Ludvíka, kterého považuje za aktivního ministra, jenž se za krátkou dobu osvědčil. Pražská kandidátka by podle premiéra měla být uzavřena během dubna na jednání předsednictva strany.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz