28. prosince 2006 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lídři koalice podepsali smlouvu

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Praha Lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podepsali v Kramářově vile koaliční dohodu. Zatím není jasné, kdy se noví ministři ujmou úřadů - prezident Václav Klaus totiž neoznámil, kdy druhý vládní tým šéfa ODS Mirka Topolánka jmenuje.

Koaliční smlouva zahrnuje program společné vlády, rozdělení ministerských křesel a mechanismy koaliční spolupráce. Termín podpisu politici zveřejnili až včera. "Vůbec nevím, kdy půjde pan Topolánek znovu za prezidentem, teprve včera v podvečer jsem se dozvěděl, že dnes má být podepsána koaliční smlouva," řekl Lidovkám Jiří Sezimský, mluvčí ODS.

Ve vládě dojde k jediné personální změně. Post ministryně bez portfeje totiž odmítla Simeona Zikmundová (KDU-ČSL), která měla současně vést legislativní radu vlády. "Kvůli tlaku především ze strany médií jsem přišel o velmi kvalitní kandidátku na post ministryně," zlobil se předeseda KDU-ČSL Jiří Čunek v odpovědi na dotaz, proč se Zikmundová vzdala křesla.

Čunek: Náhradu ještě nemám
Zikmundová ke svému rozhodnutí písemně sdělila, že když prezident odmítl Topolánkův vládní seznam, vidí prostor pro hledání nových ministrů a necítí tlak na to, aby funkci musela vzít. "Zůstávám na kraji, kde mám práci na úřadě ráda a zcela mě naplňuje," doplnila Zikmundová. Čunek za ni má již několik náhradníků, odmítá ale prozradit jejich jména. "Je jich do deseti, jména ale neřeknu," řekl serveru lidovky.cz Čunek. Až předseda KDU-ČSL o ministryni rozhodne, půjde Topolánek s tímto jménem na Hrad.

Občanští demokraté, lidovci a zelení zatím nevědí, kdy se jejich ministři ujmou úřadů - prezident Václav Klaus dosud neoznámil, kdy Topolánkův tým jmenuje. Vyjádřil výhrady ke Karlovi Schwarzenbergovi, který by podle něj kvůli svým vazbám na Rakousko dostatečně nehájil české národní zájmy. Klaus také Topolánkovi vyčítá, že pro svou sestavu nemá ve sněmovně zajištěnou většinovou podporu. "V té vládě žádná sporná jména nejsou," řekl Topolánek po podepsání dohody.

V osmnáctičlenné vládě bude mít ODS devět křesel, obě menší strany si rozdělily druhou polovinu míst - lidovci mají spravovat pět a zelení čtyři ministerstva. Části ODS se ovšem nelíbí, že se nejsilnější strana vzdala vlivných resortů financí a pro místní rozvoj ve prospěch KDU-ČSL. Podle všeho se ale na rozdělení vládních míst už nic měnit nebude.

man, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.