26. dubna 2019 13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lídři STAN, TOP 09 a Zelených se distancovali od konce starosty Štěpánka v čele Prahy 4

Petr Štěpánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Štěpánek | foto: Strana Zelených

Praha  Lídři hnutí Starostové a nezávislí (STAN), TOP 09 a Strany zelených se v pátek 26. dubna distancovali od středečního odvolání šéfa Zelených Petra Štěpánka z pozice starosty Prahy 4. V tiskové zprávě uvedli, že rozhodnutí komunálních politiků vzniklo bez konzultace se stranickými orgány a nesouvisí s jejich celostátními pozicemi. Nic se tak nemění na společné kandidátce do Evropského parlamentu.

Zastupitelé Prahy 4 ve středu odvolali osm z devíti radních včetně starosty Štěpánka, zvoleného za subjekt Praha 4 Sobě - Zelení a nezávislí. Novou starostkou se stala Irena Michalcová z hnutí ANO, dosavadní koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) se přesunula do opozičních lavic. Koalice, která padla, vedla Prahu 4 od loňských podzimních voleb. Měla těsnou většinu 23 ze 45 hlasů.

Předsedové STAN Vít Rakušan, TOP 09 Jiří Pospíšil a Zelených Štěpánek v pátek ve společném prohlášení uvedli, že se jedná o rozhodnutí jednotlivých komunálních politiků a vzniklo bez konzultace se stranickými orgány. „Žádným způsobem nesouvisí s celostátní pozicí STAN, TOP 09 a Zelených, natožpak se společnou kandidaturou do Evropského parlamentu,“ konstatovali. Kritizují, že nová koalice stojí na hlasech „přeběhlíků“.

„Naším společným cílem nadále zůstává poskytnout voličům silnou proevropskou alternativu vůči populismu, extremismu a nezodpovědnému zacházení s naším životním prostředím, což nezmění nic, natož neshody na jedné radnici,“ dodali Rakušan, Pospíšil a Štěpánek.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!