23. července 2009 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lídři TOP 09: Parkanová povede jih Čech, Severa Pardubicko

Vlasta Parkanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Parkanová | foto: Lidové noviny

PRAHA Lídři kandidátky strany TOP 09 jsou kompletní. V Jižních Čechách povede stranu do voleb někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová, v Pardubickém kraji bude lídrem TOP 09 původně lidovecký poslanec Pavel Severa.

Karel Schwarzenberg, který stojí v čele této nové konzervativní strany to oznámil na tiskové konferenci. Jedničkou kadidátky ve středních Čechách bude spoluzakladatel strany a exministr financí Miroslav Kalousek, potvrdil Schwarzenberg informaci týdeníku Euro.

Doplnil, že v Královéhradeckém kraji bude lídrem lékař, pedagog a ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger.

Kalousek, Parkanová a Severa jsou bývalí významní členové KDU-ČSL, ze které odešli poté, co se do čela strany dostal Cyril Svoboda a lidovci se podle nich vydali příliš doleva. Kalousek, Parkanová a Schwarzenberg jako ministr zahraničí navíc společně pracovali v předchozí koaliční vládě vedené premiérem Mirkem Topolánkem (ODS).

Lídři jednotlivých krajů za TOP 09

Hlavní město Praha: Karel Schwarzenberg
Středočeský kraj: Miroslav Kalousek
Jihomoravský kraj: Anna Putnová
Jihočeský kraj: Vlasta Parkanová
Karlovarský kraj: Roman Šmucler
Královéhradecký kraj: Leoš Heger
Plzeňský kraj: Jaroslav Lobkowicz
Pardubický kraj: Pavel Severa
Liberecký kraj: Václav Horáček
Moravskoslezský kraj: Pavol Lukša
Ústecký kraj: Jaromír Drábek
Zlínský kraj: Petr Gazdík
Olomoucký kraj: Jitka Chalánková
Kraj Vysočina: Ladislav Jirků

Ostatní krajské lídry strana už představila, jsou mezi nimi například i čestný prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek a moderátor a lékař Roman Šmucler. Schwarzenberg sám stranu, která se prezentuje jako konzervativní a proevropská, povede v říjnových předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v Praze.

Nedávno vzniklá konzervativní politická strana spojená s hnutím Starostové a nezávislí už má v Senátu vlastní frakci, o svém programu toho ale zatím podle některých komentátorů mnoho neprozradila.

Lidovky.cz

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.