Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Humanitární škodná‘. Známá aktivistka obrala uprchlíky i známé o miliony

Hana Demeterová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Demeterová | foto: Archiv

PRAHA Vede humanitární organizaci Pomoz jednomu člověku, ze svědectví shromážděných serverem Lidovky.cz ale vyplývá, že tím člověkem míní sebe. Hana Demeterová se prezentuje jako ochránkyně lidských práv a uprchlíků, podle všeho se však jejich neštěstí pro ni stalo zdrojem výdělku, velkou sumu dluží i známým. Aktivistka se hájí, že nikoho nepodvedla a peníze vrátí.

Demeterová se aktivně angažovala například v mediálně známé kauze Rusa Alexeje Torubarova, jehož Česká republika nezákonně vydala do rodné vlasti. „Z jeho manželky vytáhla 300 tisíc korun, ale podle mě pro ně neudělala nic. Kromě toho, že mě požádala o právní zastupování. To ale nakonec paní Torubarovová musela znovu zaplatit. Potom chtěla další peníze, které ale paní Torubarovová neměla, tak na ní tlačila, aby prodala byt,“ vzpomíná Torubarorův advokát Milan Hulík.

Stejně se podle něj Demeterová chovala i v případě Gruzínce Zouraba Nadiradzeho, který žádal o ochranu před doma údajně vykonstruovaným obviněním z vraždy. „V dalším případu Aleksandra Kartsivadzeho už bylo jasné, že bude vydán do Itálie. Demeterová mi řekla, že se s tím nedá nic dělat, ale ať se to i tak snažím prodlužovat, aby zaplatil více peněz,“ popisuje Hulík.

Je přesvědčivá

Vystupování Demeterové je podle něj velmi přesvědčivé. „Budila dojem, že je ochránkyně lidských práv a že se ujímá těch chudáků. Byla velmi aktivní a já jsem jí uvěřil, že se opravdu angažuje. Je logické, že když pro ně něco dělá, že jí něco zaplatí. Ale netušil jsem, že jsou to všechno jen kamuflážní akce. Možná, že sem tam nějaký dopis poslala. Nevím ale o nějakém úspěšně skončeném případu. Neštěstí jiných umocňovala tím, že z nich tahala poslední peníze,“ nebere si servítky advokát.

Sám ostatně Demeterové půjčil na projekt v Albánii, kam se před několika lety odstěhovala. „Pozvala mě tam, po čemž jsem jí v roce 2012 půjčil 300 tisíc na projekt pekárny, pivovaru a hotelu v horách a u moře,“ přiznává Hulík.

Na stejný projekt Demeterová „přispěla“ i občanská aktivistka J. R. (redakce její celé jméno zná). „Nejdříve jsem jí dala přes milion korun. Všechno, co mi rodina naspořila. Věřila jsem jejímu plánu rozšířit penzion v Albánských Alpách, který jsem několikrát navštívila a to místo mi přišlo opravdu úžasné,“ líčí.

Advokát Milan Hulík

Advokát Milan Hulík

Postupně tehdejší kamarádce poslala v podstatě veškeré úspory. „Nalhala mně, že ještě potřebuje další peníze na obchod, ze kterého do měsíce bude několikanásobně více. Během dvou let ze mě Hana ještě vytahala veškeré zbylé peníze z prodeje bytu na pražských Vinohradech, které jsem spořila synovi,“ vzpomíná J. R. na trpkou a drahou zkušenost. Poté, co si na splácení dluhu přátelům musela půjčit od banky, se začala o věc detailně zajímat a zjistila, že k žádnému obchodu nikdy nedošlo.

Pro mě je to zločinec

Server Lidovky.cz získal vyjádření i renomovaného německého kontrabasisty Andrease Buchmanna, který doplatil na další Demeterové „podnikání“ v hlavním městě Albánie Tiraně. Nakonec se ukázalo jako další vzdušný zámek, tentokrát v podobě hudební školy.

„Pro mě je zločinec, dluží mi 12 tisíc euro. Pět tisíc jsem jí půjčil na nákup hudebních nástrojů, zbytek je za práci. Zaplatila mi za jediný workshop. Dluží peníze i ostatnímu personálu, zapsaným studentům a za nájem,“ zlobí se.

Další její známou z Albánie Vlastu Gergelovou zase Demeterová přesvědčila, že společně rozjedou autobusovou linku Praha - Tirana. „Začala velmi naléhat, že musí pronajmout kancelář, ať ji pošlu peníze. Tvrdila, že musí zaplatit předem, po přemlouvání jsem ji nakonec poslala 50 tisíc korun. Říkala, že nic neriskuji, protože má penzion a ten ji vydělává. Nakonec jsem jí poslala 25 tisíc,“ lituje zpětně Gergelová.

O Haně Š. referoval i Večerník Praha z 26. ledna 1994.

O Haně Š. referoval i Večerník Praha z 26. ledna 1994.

Server Lidovky.cz dohledal, že se o Demeterovou již v 90. letech, tehdy ještě jako o Hanu Šupkovou, zajímala policie kvůli podvodům. V pražském hotelu Olympic například nezaplatila účet za 10 tisíc, přičemž se vydávala za novinářku, či nezaplatila za odebrané zboží. Tehdejší noviny referovaly i o podvodu v pražské advokátní kanceláři, z jejíhož účtu Šupková-Demeterová na svůj poslala 57 tisíc korun.

A do třetice, kvůli podvodům Demeterovou zatkli v roce 2007 v Čečensku, kde působila jako humanitární pracovnice. Na její podivné praktiky si vzpomíná i novinářka LN Petra Procházková, která zároveň vede občanské sdružení Berkat pomáhající obětem čečenského konfliktu.

„Zprvu se s Berkatem snažila spolupracovat. Její metody pomoci – tehdy se jednalo převážně o uprchlíky z Čečenska – byly ale nepřijatelné, konfliktní a často i zákonům odporující. Našim partnerům vyprávěla to, co jí samotné bylo vlastní – údajně spolupracujeme s ruskou tajnou policií a zpronevěřili jsme peníze našich klientů,“ uvedla Procházková. Její kolegyně Jana Hradilková mluví o Demeterové přímo jako o „humanitární škodné“.

Respektovaná žurnalistka. Válečná reportérka LN Petra Procházková získala za...

Petra Procházková

Vše vrátím, až vydělám

Demeterová se ale nařčením brání. Peníze od manželky Alexeje Torubarova si prý nenechala. „Platila se výroba knihy o jejím muži, kulatý stůl, letenky i hotel pro tři lidi z Ruska, doprava po Praze, jídlo, pronájem restaurace, platilo se strašně moc překladů z ruštiny i angličtiny či cesta do Mukačeva,“ vypočítala.

Známé prý nepodvedla, pouze jí nevyšly plánované projekty. „Nechtěla jsem nikoho zbytečně nervovat, pořád jsem doufala, že ty peníze vydělám rychleji a jinak, ale nepovedlo se. Zadlužila jsem se a nezvládla projekt, do kterého jsem vložila peníze. Přesto jsem všem řekla, že jim vrátím, až vydělám jinde,“ napsala serveru Lidovky.cz.

Advokát Hulík s ostatními podvedenými nicméně nehodlá čekat. Na Demeterovou podává trestní oznámení, byť sám nevěří, že své peníze někdy uvidí. „Nepočítám, že se mi vrátí. Z čeho by mi to vracela?“ uzavírá Hulík.

Na věrohodnosti slibů Demeterové nepřidává fakt, že jí „nevyšlo“ hned několik projektů za sebou. Nikdo navíc netuší, kde aktuálně Demeterová pobývá, na otázky serveru Lidovky.cz odpověděla přes aplikaci Messenger.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Jednou z nejznámějších postav Dr. Seussse je určitě zelený nepřítel Vánoc Grinch.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Jednou z nejznámějších postav Dr. Seussse je určitě zelený nepřítel Vánoc Grinch.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Jednou z nejznámějších postav Dr. Seussse je určitě zelený nepřítel Vánoc Grinch.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...