Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidská práva v Číně? Zůstalo u slibů

Česko

Zpráva Amnesty International tvrdí, že se situace v Číně zhoršila. Režim oponuje tím, že je organizace zaujatá.

PEKING Čína neplní sliby, které dala světu v souvislosti s pořádáním olympijských her, tvrdí aktuální zpráva hnutí za lidská práva Amnesty International. Podle ní režim dál potlačuje svobodu slova, pronásleduje aktivisty a posílá je na takzvanou převýchovu do pracovních táborů.

Číňané ale za sliby zaostávají i v jiném ohledu – nad Pekingem se dál válí oblaka smogu, a přestože už jsou v platnosti poměrně drastická opatření, která zredukovala provoz na ulicích a pozastavila výrobu v některých průmyslových závodech, vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by se kvalita ovzduší měla do začátku her nějak výrazně zlepšit.

„Vidí to moc černě“ Číňané se ohradili hlavně proti zprávě hnutí Amnesty International nazvané Nesplněné sliby, která konstatuje, že jsou v zemi dál bezdůvodně zadržováni aktivisté i novináři, omezuje se přístup lidí k informacím, a dokonce se zvýšil počet mučených vězňů a těch, kteří jsou posíláni do pracovních táborů. „Místo toho, aby se situace zlepšila, jak Čína slibovala, tak se naopak zhoršila,“ tvrdí jedna z autorek zprávy Roseann Rifeová. „Kvůli hrám se ‚čistil‘ Peking a přilehlé oblasti. Aktivisté a problémoví jedinci skončili v táborech.“ Čína se proti kritice bleskově ohradila. „Amnesty International už by konečně mělo přestat na Čínu nahlížet černými brýlemi a podívat se na ni férovým a objektivním způsobem,“ citovala britská BBC mluvčího čínského ministerstva zahraničí Li Ťian-čchao.

Nesouhlas se zprávou vyjádřila i Čínská společnost pro studia lidských práv, která je ovšem – byť úzce – napojená na vládnoucí garnituru. „Nepopíráme, že stále ještě máme problémy, ale řešíme je. Situace na poli lidských práv se den ode dne zlepšuje,“ tvrdí mluvčí společnosti Siung Lej.

Auta musí úplně pryč Velké starosti dělá Číňanům i znečištěné ovzduší, jehož kvalitu výrazně nevylepšilo ani omezení provozu. Úřady proto uvažují o zavedení dalších, mnohem striktnějších opatřeních.

„Z ulic musí zmizet víc aut. Dočasně budou zastaveny práce na všech staveništích a ve všech průmyslových závodech v Pekingu a okolí,“ hlásal článek na titulní straně listu China Daily.

Deník se odvolal na Ču Tchunga z pekingské univerzity, jehož si čínská vláda a organizační výbor olympijských her přizvaly jako poradce pro vylepšení kvality ovzduší.

„Z ulic bude muset zmizet až 90 procent všech aut. Existuje totiž riziko, že se nám nepovede dosáhnout takové kvality ovzduší, jaká je potřeba. Proto musíme sáhnout ke striktnějším opatřením,“ řekl Ču Tchung.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Mohlo by vás zajímat