130 let

Lidstvo „ohřívá“ i Antarktidu

Česko

Vědci poprvé doložili přímý vliv činnosti člověka na oteplování polárních oblastí

LONDÝN K rychlému oteplování klimatu v polárních oblastech přispěla lidská činnost a nelze je vysvětlit jen cyklickými změnami podnebí. Tvrdí to studie britských vědců, která byla zveřejněna v posledním čísle odborné revue Nature Geosciences.

Je to poprvé, kdy vědecká studie dala do přímé souvislosti změny klimatu na pólech s činností člověka. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) loni ve své zprávě uvedl, že stopy lidské činnosti jsou patrné ve všech oblastech země s výjimkou Antarktidy.

Vědci vedení Nathanem Gillettem z britské University of East Anglia zkoumali teploty v Antarktidě, jak je za posledních 50 let zaznamenalo 70 různých stanic. Dat z Arktidy je k dispozici víc. Experti pracovali se záznamy o průměrných teplotách za poslední století, které jsou výsledkem měření na 80 stanicích. Nashromážděné údaje zpracovali za pomoci čtyř nejnovějších počítačových modelů vývoje klimatu.

Činnost člověka -jediné rozumné vysvětlení „Tyto změny není možné vysvětlit jen přírodními procesy,“ řekl Gillett. „Těchto výsledků dosáhnete, jen když zapracujete lidský vliv. S lidským faktorem jsou tato zjištění logická a předvídatelná. Bez něj tomu tak není.“ „Je to první studie svého druhu zkoumající nejlepší data, která jsou k dispozici. A ukazuje významný vliv člověka,“ řekl Peter Stott, který v britské meteorologické službě vede oddělení sledující změny klimatu a na studii se také podílel.

Studie ukázala, že za posledních 40 let se zvýšila průměrná teplota v Arktidě o dva stupně Celsia. V Antarktidě je to asi o jeden stupeň, ovšem jde o průměr. V některých oblastech zde ke zvýšení teplot nedošlo.

Polární oblasti jsou z klimatického hlediska nejproměnlivější, a proto je obtížnější než jinde zjistit nějaký posun, řekl Gillett. Mezivládní panel pro změnu klimatu v loňské zprávě vynechal právě Antarktidu, protože neměl k dispozici studii, jež by se polárními regiony zabývala.

Problém spravené ozonové díry Podle Gilletta oteplování v Antarktidě povede především k ubývání ledovců na pobřeží a ke zvýšení hladiny moří. Dosud zvyšování průměrných teplot paradoxně zmírňovala ozonová díra nad jižním pólem, ale vědci očekávají, že s jejím zacelováním budou stoupat i teploty.

Deník The Independent napsal, že studie oslabuje argumenty skeptiků, podle nichž oteplování v Arktidě vysvětlují přirozené výkyvy klimatu.

Nicméně jeden z autorů studie, profesor Phil Jones z University of East Anglia, je skeptičtější. „Stále si myslím, že řada lidí, včetně některých politiků, nebude chtít přijmout argumenty nebo něco dělat, dokud neřekneme, že nějakou konkrétní událost - jako povodeň nebo vlnu veder - způsobili lidé. Dokud se nedostaneme k událostem v menším měřítku, myslím, že lidé budou o důkazech stále pochybovat,“ řekl Jones.

***

Za posledních čtyřicet let se v Arktidě průměrná teplota zvýšila o dva stupně Celsia

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás