Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liga lidských práv podala za rodiče hromadnou ústavní stížnost kvůli omezení doprovodu u porodu

Česko

  9:41
Brno - Liga lidských práv podala za desítku rodičovských párů hromadnou ústavní stížnost proti omezení doprovodu u porodů. Plošný zákaz platil do středy kvůli pandemii koronaviru. Od čtvrtka jsou podmínky volnější, přesto liga trvá na projednání stížnosti, kterou plánuje ještě doplnit a rozšířit. Oznámil to ČTK za ligu Dan Petrucha ve čtvrtek.
Novorozenec - ilustrační foto

Novorozenec - ilustrační foto foto: wikipedia

Podle stížnosti byl plošný zákaz doprovodu v porodnicích zásahem do práv obou rodičů, navíc jej ministerstvo vydalo bez odborných podkladů. Obecný odkaz na koronavirovou situaci podle stížnosti nestačí.

„Slovo koronavirus se pro ministerstvo stalo odůvodněním jakéhokoliv zásahu do lidských práv a svobod bez ohledu na přiměřenost a odůvodněnost. Určující je, jaké zájmy mají osoby napojené na ministerstvo,“ uvedla právnička ligy Zuzana Candigliota.

Přítomnost druhého rodiče nebo jiných členů domácnosti u porodu je možná od čtvrtka za přesně specifikovaných a vymezených podmínek. „Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37 stupňů Celsia a porod proběhne v samostatném pokoji,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Přítomnost třetí osoby u porodu je ale nadále možná jen v porodnicích, kde lze stanovené podmínky dodržet.

Liga lidských práv považuje i nová opatření platná od čtvrtka za nepřiměřená. Matky si nemohou vybrat za doprovod jiného člověka než partnera nebo osobu žijící ve společné domácnosti, tedy třeba kamarádku, vyškolenou dulu nebo soukromou porodní asistentku.

Liga bude podle Petruchy trvat na tom, aby všechny zákazy přezkoumal soud, jak zaručuje Listina základních práv a svobod. Někteří rodiče, kteří se už dříve neúspěšně obraceli na Městský soud v Praze, podávají ještě kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat