Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Liga mistrů je bez peněz

Česko

Po premiérovém ročníku evropské hokejové soutěže IIHF ambiciózní projekt pozastavila

PRAHA Jen jednu sezonu. Tak dlouho trval projekt Mezinárodní hokejové federace (IIHF), která chtěla napodobit fotbalovou Ligu mistrů. Jenže hned na druhý ročník evropské hokejové soutěže už nenašla dost finančních prostředků a soutěž pozastavila.

„Zástupcům IIHF se nepodařilo prodat televizní práva,“ vysvětlil generální manažer Českého svazu ledního hokeje Martin Urban.

Podle prezidenta IIHF René Fasela je na vině světová ekonomická krize. „Vzhledem k tomu, že původní investoři neočekávaně odstoupili od tříleté smlouvy a ekonomická situace ve světě není dobrá, rozhodli jsme se soutěž pozastavit.“ Potíže totiž začal mít ruský plynárenský gigant Gazprom, který byl hlavním partnerem Ligy mistrů. Gazprom v době ekonomické krize začal vykazovat ztráty a IIHF se za něj nepodařilo najít náhradu.

Fasel ale zároveň potvrdil, že Liga mistrů se opět rozběhne v sezoně 2010/2011. „Po měsících jednání jsme se rozhodli, že bude lepší Ligu mistrů o sezonu odložit. Budeme mít aspoň dostatek času do té doby zajistit potřebné podmínky,“ dodal prezident IIHF.

Jenže o šanci hrát mezi předními evropskými kluby tak přijde mistr ligy Karlovy Vary a vítěz základní části a poražený finalista Slavia, která se zúčastnila premiérového ročníku Ligy mistrů.

„Je to pro nás velké zklamání,“ ozývalo se z obou týmů. „Věděl jsem, že to nebezpečí hrozí, ale nečekal jsem, že to takhle dopadne,“ neskrývat překvapení obchodní ředitel Slavie Ladislav Blažek.

To generálního manažera Karlových Varů Miroslava Vaňka rozhodnutí IIHF zaskočilo. „Vybojovat si účast v Lize mistrů se také nemusí povést každý rok, takže nás to hodně mrzí.“ Vaněk: Je to ze strany IIHF neseriózní, další kroky zvážíme Ačkoliv se Fasel omluvil klubům, které se měly účastnit nadcházejícího ročníku evropské soutěže, Vaněk zvažuje další možné právní kroky. „IIHF se zavázala smlouvou, že bude tři roky provozovat Ligu mistrů a to za určitých podmínek, ale smlouvu nedodržela. Zvážíme a promyslíme, jestli něco podnikneme, každopádně je to ze strany IIHF neseriózní,“ poznamenal Vaněk. Oba české kluby tak přijdou nejen o přínosnou konfrontaci s evropskou hokejovou špičkou, ale také o vysoké prémie, které soutěž nabízela.

„S penězi jsme nepočítali, ale do rozpočtu by byly velice příjemné. V minulé sezoně náklady na cestování pokryly prémie za výhry ve skupině a peníze za startovné tedy 300 tisíc eur (asi osm milionů korun) nám zbylo,“ potvrdil Blažek.

Vaněk zase litoval, že se Karlovy Vary nemohly představit hokejové Evropě. „Těšili jsme se, že budeme mít možnost působit v absolutní evropské smetánce. Ta nám je administrativní věcí odejmuta, což se nám nelíbí,“ řekl.

Autor: