Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Liga proti rakovině pořádá sbírku. Tématem je prevence rakoviny plic

Žlutý květ má pomoci bojovat proti rakovině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žlutý květ má pomoci bojovat proti rakovině | foto: Archiv Mafra

Veřejnou sbírku nazvanou Český den proti rakovině v úterý pořádá Liga proti rakovině. Lidé si tak jako každý rok budou moci po celé republice zakoupit typické žluté květy s tyrkysovou stužkou, prodávat jim je bude přes dvanáct tisíc dobrovolníků. Tématem letošní sbírky a související osvětové kampaně je tentokrát plicní rakovina a výchova k nekuřáctví.

K dispozici bude až 800 tisíc žlutých květů. V Praze na Václavském náměstí bude dokonce žlutý stan, kde lékaři budou poskytovat konzultace a o zábavu se postarají hvězdy showbyznysu a vítězky České Miss.

Součástí sbírky je osvětová kampaň, která upozorní na to, že rakoviny plic v ČR přibývá o 1,5 procenta ročně. Příčinou je kouření, v Česku totiž kouří třetina dospělých. Nárůst onemocnění se však týká výhradně žen, protože přibývá kuřaček, zatímco mužů kouří stále méně, takže je i rakoviny plic a průdušek u nich méně.

Liga proti rakovině chce dnes veřejnosti také připomenout, že kouření je rozhodnutím každého člověka, prevenci tak má každý do značné míry ve svých rukou. Ročně umírá v Česku na nádor plic 5500 lidí, z toho 5200 kuřáků. Ze stovky zemřelých na plicní rakovinu bylo 90 aktivních a čtyři pasivní kuřáci, pět bylo vystaveno rakovinovým faktorům v práci a jen jeden zemřel bez prokázané souvislosti s vlivem kouření. Liga připomíná, že kdo přestane kouřit, prodlouží si život o deset let.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?