Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kyrgyzský prezident bojovně hájil české investory. Poslanec ale volá po zrušení tendru

Česko

  6:00aktualizováno  9:55
PRAHA/BIŠKEK - Kyrgyzskou politikou otřásá kauza okolo české firmy Liglass Trading CZ. Tamní prezident Almazbek Atambajev se postavil za české investory z firmy Liglass. Jejich serióznost má prokázat, že v termínu vyplatí z projektu ruskou firmu.

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev (uprostřed) s Michaelem Smelíkem (vpravo). foto: prezident.kg

Na tiskové konferenci kyrgyzského prezidenta Atambajeva se řešilo ožehavé téma obří zakázky na výstavbu hydroelektráren v hodnotě přes 12 miliard korun.

Kauzy Liglass a Oleo Chemical se začínají propojovat. Přes obchodní komoru

Prezident Atambajev na pondělní dopolední tiskové konferenci podle zdrojů LN v Biškeku informoval, že do 4. srpna musí dohodu mezi vládou a firmou Liglass Trading CZ posvětit státní energetický podnik JSC Energogolding.

MILIARDOVÝ TENDR PRO NEZNÁMOU FIRMU:

■ Liglass Trading podepsal dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu počátkem července za přítomnosti tamního prezidenta Atambajeva.

■ Náklady na výstavbu elektráren se odhadují až na 16 miliard korun.

Firma ale nic podobného dosud nedělala a podle posledních dostupných údajů v roce 2014 vykázala tržby za 345 tisíc korun, ale milionovou ztrátu.

■ Přesto za ni lobboval hradní kancléř Vratislav Mynář a stejně tak ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pak bude mít Liglass 30 dnů na to, aby za 37 milionů dolarů (přibližně 841 milionů korun) získal podíl ruské firmy RusGidro ve společnosti Verchně-narynskije GES, která měla projekt původně na starosti.

„Češi do měsíce zaplatí 37 milionů dolarů (téměř 827 milionů Kč) firmě RusGidro, aby umlčeli to ‚štěkání‘,“ řekl Atambajev podle serveru Tazabek.kg. Dodal přitom, že v opačném případě bude Biškek hledat jiného investora.

Biškekský zdroj LN, který kontroverzní kontrakt v kyrgyzském hlavním městě dlouhodobě kritizuje, prezidentovu tiskovou konferenci popsal slovy: „Prezident vystupoval ostře až bojovně. Obchod a dohodu s Liglassem dál podporuje. Nemůže ani jinak - bylo by to, jako kdyby cuknul s kobercem, na kterém sám stojí.“

Ve hře stále ovšem je, že kyrgyzští politici dříve či později kontrakt s českou firmou zruší.

24.července 2017 v 10:11, příspěvek archivován: 24.července 2017 v 10:49

Чехтердин "Элдик гезитине" #liglass тууралуу. Иш башталбай жатып улам калпы чыккан Лигласс ГЭСти кураарына ишенбейм. https://t.co/SXUeAzSZnx

V exkluzivním rozhovoru pro LN to naznačil poslanec kyrgyzského parlamentu Janar Akaev, (nestraník za vládní Sociálnědemokratickou stranu). „Nechtělo se nám věřit, že takto falešná či nastrčená firma se může dostat ke kyrgyzskému národnímu pokladu. Voda je náš nejdůležitější a nejstrategičtější přírodní zdroj,“ řekl LN Akaev, jenž byl šéfem tiskového odboru prezidenta Atambajeva a proslul coby investigativní reportér rádia Svobodná Evropa. Rok strávil i v Praze.

„Podle mě je nemyslitelné, že by zakázka nebyla dříve či později zrušena,“ upřesňuje v rozhovoru pro LN.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...