Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Liglass není jediný. Linka od ‚zemanovců‘ vede i k Oleo Chemical

Česko

  11:41
PRAHA - Mlha kolem přímluv Pražského hradu za neznámou českou firmu Liglass je čím dál hustší. Podnikatelé, kteří usilovali o výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu, zároveň sponzorovali prozemanovskou Stranu práv občanů. Linka vede i k firmě Oleo Chemical.

(ilustrační snímek) foto:  Dan Materna, MAFRA

Obrazně řečeno: zadarmo ani prezident nehrabe. Výrobce kabelů a součástek do letadel Ray Service dlouhodobě sponzoruje Stranu práv občanů (SPO), která ještě před pár lety nesla ve svém názvu jméno Zemanovci. V roce 2014 pozval Miloš Zeman zástupce společnosti na cestu do Číny, kde se firmě nakonec podařilo uzavřít obchod.

Vedení společnosti Liglass si v­ centru kyrgyzské metropole pronajalo kancelář.
Seriózní firma na dobré adrese, tak Liglass Trading CZ prezentuje na videu svou...

Jindy se zase prezident může za finančního donora SPO přimluvit, aby v cizí zemi získal zakázku. O tom je příběh kontroverzní firmy Liglass Trading CZ, která usilovala o výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu.

Čtvrtmilion pro SPO

Proč Liglass nezaplatil domluvené stamiliony? Kyrgyzstán tajil problémy, říká majitel

Server Aktuálně.cz včera upozornil, že společnost Liglass v roce 2016 darovala SPO 200 tisíc korun. Z předchozích výročních zpráv strany vyplývá, že šlo o první dar Zemanovcům. Přitom právě prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář kyrgyzským politikům doporučovali, že v oboru neznámá společnost Liglass Trading CZ je vhodnou společností pro výstavbu vodních elektráren za 12 miliard korun. Hradní kancléř za Liglass lobboval v dopise zaslaném kanceláři kyrgyzského prezidenta. Shodou okolností tak učinil v září 2016 – tedy ve stejném roce, kdy se Liglass zrovna rozhodl finančně podpořit SPO.

Mynář LN včera napsal, že jeho přímluva za Liglass nesouvisí se sponzoringem strany, kterou do nástupu do hradní kanceláře v březnu 2013 řídil z pozice předsedy.

LN však zjistily, že loni poskytla SPO peníze i další společnost, která usilovala o výstavbu ve střední Asii a k Liglassu má blízko: DC-Master Management. SPO podle výroční zprávy darovala 250 tisíc korun. Její majitelkou je podnikatelka Leona Benešová. Její jméno zanechalo v kyrgyzském „dobrodružství“ docela výraznou stopu. Benešová je jedním ze tří zakladatelů Česko-kyrgyzské obchodní komory. 

Dalšími byli majitel Liglassu Michael Smelík a jeho ředitel Jiří Vojtěchovský. Benešová je zároveň partnerkou nepravomocně odsouzeného spolumajitele Olea Chemical Michala Urbánka. V kauze údajného tunelování této společnosti policie vyšetřuje řadu osob v čele s lobbistou Ivem Rittigem.

Exšéf Oleo Chemical Jirounek nebude potrestán v kauze padělané směnky

O tom, že se firma DC-Master Management ucházela o výstavbu vodních elektráren, před rokem informoval server Tazabek (věnující se hlavně podnikání). Z článku vyplynulo, že firma se zajímala o vybudování až deseti menších hydroelektráren. Z projektu nakonec sešlo. Kyrgyzští politici však o personálním propojení mezi Liglassem a firmou DC-Master Management nepochybovali. 

Provládní poslanec Kožobek Ryspajev ve vyjádření pro server Azattyk vysvětloval, že na podpoře české firmy Liglass nebylo nic závadného. Ryspajev sdělil, že podnikatelé z Liglassu – majitel Michael Smelík a ředitel Jiří Vojtěchovský – se v Kyrgyzstánu ucházeli o zakázku na výstavbu vodních elektráren již před zhruba dvěma lety. Tehdy s firmou GEEN General Energy a DC-Master Management.

Dárci od dopravního podniku

Zmiňovanými dvěma firmami však Mynářův sponzorský propletenec nekončí. Podnikatel z jihomoravských Osvětiman se od začátku celé kauzy hájí, že za Liglass lobboval z altruistických důvodů – prý mu šlo o to, podpořit tuzemské podnikatele v zahraničí. Tvrdí také, že Liglass a jejího majitele Smelíka či ředitele Vojtěchovského nezná.

LN však již v srpnu zjistily, že Mynářova motivace mohla být osobnějšího rázu. S lidmi kolem společnosti Liglass Trading CZ má totiž Mynář společnou podnikatelskou minulost. Majitelem firmy Liglass Trading CZ je dosud nevýrazný český podnikatel Smelík. Jeho manželka Michala Smelíková pracuje jako vedoucí advokátní kanceláře Šachta&Špaček, jež manželově firmě poskytuje právní služby. Klíčem k pochopení možných vazeb mezi Liglassem a Mynářem je jméno Smelíkové za svobodna: Juharová.

To není jméno bez podnikatelské minulosti. Působila v orgánech firem spojených s právníky dnes již zaniklé advokátní kanceláře Šachta & Partners, mezi jejíž klienty patřil lobbista Ivo Rittig. Konkrétně v letech 2009 až 2011 byla předsedkyní dozorčí rady Credit Management Services. Tato firma byla součástí klubka firem, které se podílely na vymáhání pohledávek pražského dopravního podniku. Zajímavé je, komu tato firma patřila. V roce 2011 tam držela 34 procent mateřská společnost Credit Management.

A tu tehdy spoluvlastnil Mynář. Na valné hromadě této firmy se prezentoval držením poloviny jejích akcií. Druhou část tehdy vlastnil Mynářův známý a obchodní partner Vladimír Pavlík. Tento muž také sponzoroval Stranu práv občanů – Zemanovci (SPOZ), kterou v letech 2010 až 2013 vedl právě Mynář.

Další firmou, která se podílela na vymáhání pohledávek pro dopravní podnik hlavního města, byla firma Tessile ditta services. Místopředsedou jejího představenstva byl v letech 2009 až 2012 Mynář. V orgánech firmy působil i již zmiňovaný sponzor SPOZ Pavlík a dále brněnský advokát Roman Ambrož. Ten je rovněž Mynářovým obchodním partnerem a též sponzorsky podpořil SPOZ. Poskytl také právní rady při zakládání Nadačního fondu prezidenta republiky Miloše Zemana.