16. září 2012 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak vypadá prohibice? Lihoviny musí zmizet i z nápojových lístků

V Česku platí prohibice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku platí prohibice. | foto: ČTK

PRAHA Lihoviny kvůli nynějšímu zákazu jejich prodeje po otravách metanolem musí zmizet nejen z výloh, pultů a regálů, ale nesmějí se nabízet ani v nápojových a jídelních lístcích.

Porušením nařízení je pak třeba i to, pokud by se v restauracích, barech či na diskotékách nalévalo pití, které si hosté sami přinesli. Provozovatelům by za to mohla hrozit až třímilionová pokuta. Vyplývá to z informací, které na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Zákaz prodeje, nabízení a podávání nápojů s obsahem 20 a více procent alkoholu platí v Česku od pátečního večera. Ministerstvo zdravotnictví ho vyhlásilo mimo jiné kvůli přibývajícímu počtu lidí, kteří se otrávili metanolem. V nemocnici jich podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) je 35. Metylalkohol si vyžádal už 19 obětí.

Zákaz vystavování alkoholu
Ministerstvo v sobotu večer upřesnilo, že zákaz se týká jen prodeje, podávání a nabízení alkoholu zákazníkům. Nevztahuje se na "obchodní vztahy" mezi firmami. Zakázána není výroba a vývoz lihovin či jejich dodávání od výrobce do velkoskladů.

ČTĚTE TAKÉ

Obchody, stánky, restaurace či bary nesmějí lihoviny vystavovat. Výklady či regály museli proto provozovatelé buď vyklidit, nebo zakrýt. Tvrdý alkohol není také možné nabízet v nápojových a jídelních lístcích. Nabídku je nutné odstranit, škrtnout či přelepit. Zákaz nabízení se týká i internetu.

Porušením nařízení je i to, pokud by se v podnicích rozlévaly lihoviny, které si přinesl sám host. Opatření se ale nevztahuje na domácí oslavy a slavnosti, které se konají mimo hotely, restaurace a další taková místa.

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví

  1. Zákaz prodeje, podávání a nabízení tvrdého alkoholu jen zákazníkům. Netýká se obchodních vztahů mezi firmami.
  2. Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent, tuzemáku a konzumního lihu.
  3. Lihoviny není možné vystavovat v prostorách, do kterých chodí zákazníci. Výklady či regály je nutné vyklidit nebo zakrýt.
  4. Lihoviny není možné nabízet v nápojových a jídelních lístcích. Nabídku je nutné odstranit, škrtnout či přelepit. Zákaz nabízení se týká i internetu.
  5. Zákaz se týká i bezúplatného nabízení lihovin.
  6. Pokud se v podniku rozlévají lihoviny s alkoholem nad 20 procent, které si přinesl sám host, je to porušení zákazu.
  7. Zákaz se nevztahuje na lihoviny, které se pijí mimo podniky při domácích oslavách a slavnostech.
  8. Zákaz se netýká vývozu a výroby lihovin či jejich dodávání od výrobce do velkoskladu.
  9. Porušení zákazu je správní delikt, hrozí za něj pokuta až tři miliony korun.
Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.