Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Likvidátor strany zřejmě nebude mít moc práce

Česko

PRAHA Pokud se Dělnická strana neodvolá k Ústavnímu soudu, začne během příštích dní soudem stanovený právník s její likvidací. S koncem strany by se případné majetky, které po ní zůstanou, měly dostat do rukou státu. To se však zřejmě nestane.

Přestože strana dostala jen po posledních úspěšných volbách do europarlamentu přes sedm set tisíc korun a na její chod přispívají členové i sponzoři, není jasné, s jakou hotovostí disponuje. Její předseda Tomáš Vandas včera nechtěl tyto věci nijak komentovat.

Představitelé strany byli ale na případnou soudní prohru připraveni, což dokazuje i založení a registrace další organizace – Dělnické strany sociální spravedlnosti, kam případně členové původní partaje přejdou. Varianta včasného vyvedení peněz ze stranické pokladny je proto velmi pravděpodobná.

Pokud jsou peníze stále na účtech, při vyhlašování případného konkurzu se mohou přihlásit věřitelé, kterým strana dluží třeba za reklamní služby. „S likvidací strany je to velmi podobné jako při likvidaci jakékoli jiné firmy. Nic za tím nehledejte,“ řekl včera LN Vandas.

Soudem stanovený likvidátor Dělnické strany Radslav Janeček oznámil, že právní kroky začne podnikat až poté, co písemně obdrží verdikt. Podle něj podobný úkon trvá obvykle asi půl roku.

Začne se zveřejněním likvidace v Obchodním věstníku a výzvou k přihlášení věřitelů. Následuje případný konkurz. „To se ale nestává. Většinou tyto strany a hnutí dluhy nemívají. Po ověření této skutečnosti již jen zbývá podat návrh na výmaz z rejstříku vedeného ministerstvem vnitra,“ řekl včera Janeček, který už v minulosti několik stran likvidoval.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...