Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Likvidátoři vypěstovaní v laboratořích

Univerzální recept, který by popsal ideální způsob likvidace ropné skvrny, neexistuje. Odborníci musí vždy zohledňovat celou škálu faktorů. Například kolik času uplynulo od havárie, jak moc může ropa danému prostředí uškodit, jak často se na postiženém místě vyskytují bouře a vlnobití… právě ty čištění prostředí urychlují.

Kromě norných stěn, čerpadel a chemikálií mohou dnes odborníci při sanaci ropných havárií využít „předpěstované“ bakterie. Mikroorganismy schopné spořádat ropu se vyskytují v malém množství také v přírodě, aby se ovšem jejich účinek zesílil, vědci je uměle rozmnožují a vysazují na postižené místo. Ropa bakteriím poslouží jako vhodný zdroj uhlíku – během trávení ji rozloží na neškodné sloučeniny. Severské oblasti jsou ovšem pro nasazení bakterií příliš chladné. Nejlépe se jim totiž pracuje v teplotách od 20 do 40 stupňů Celsia.

„Technologie jdou neustále dopředu,“ říká environmentální geolog Jakub Kanta. A upozorňuje, že nevhodná likvidace havárií tankerů je dnes především důsledkem lidských selhání.

Autor: