Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Linhartova nadace slaví 20 let

Česko

Koncerty ve Mlýně, divadlo v šapitó, výtvarné dílny v zámeckém parku, výstavy, filmové projekce, video, workshopy, studentské prezentace... Dvacet let existence Linhartovy nadace připomene čtyřdenní festival, který od zítřka naplní zámecký park v Horních Počernicích.

PRAHA Počernický zámecký park je místem, kde byla v roce 1987 založena nadace, jež působí v různých oblastech kultury a umění a jejímž posláním je „otevřená komunikace mezi uměleckou komunitou a veřejností, povznesení všeobecného kulturního vědomí, hledání kulturní kontinuity v současném umění s důrazem na podporu všeho nového, právě zrozeného...“ Proto se park zámku v Horních Počernicích stal i cílem jubilejního setkání. Umělci různých žánrů, kteří v uplynulých dvou desetiletích s Linhartovou nadací, jež nepřipouští žádnou formu diskriminace, spolupracovali, obsadí různé i netradiční prostory včetně sladovny a sklepů.

Sám park je jakousi galerií v přírodě, v zámecké oranžérii nadace provozuje mezinárodní rezidenční umělecké centrum Otevřené ateliéry, jež bylo zařazeno do programu UNESCO. Z pivovaru se stalo společenské středisko s divadelním sálem a mnoha ateliéry, letním amfiteátrem a restaurací. Neorenesanční Mlýn slouží jako hudební scéna, Ledové sklepy mají být prostorem, v němž se neotřelými nápady mohou prezentovat studenti uměleckých škol.

V šapitó Divadla ANPU diváci zhlédnou například inscenaci Romeo a Julie, Paellu Matěje Formana, Polívku Belly Shenkové, Školu malého stromu Ivety Duškové, Havlovu Zahradní slavnost Divadla Na tahu, performanci Petra Nikla Vodní tance, a další produkce, včetně těch, jež jsou určeny dětem.

Na koncertech vystoupí například Monika Načeva, Blanka & The Ex’s, Phil Shoenfelt, Michael’s Uncle, Maradona Jazz, Ruha Diggi-DJ Victorius (6. 9.) nebo Hypnotix, Létající koberec, Jim Čert a Zikkurat (7. 9.). Na Večeru Nadace se (8. 9.) představí Sketa fotr, Garage&Tony Ducháček, Papírové panenky, Uteč, Václav Koubek a DJ Liquid A a odpolední program oživí Bubny ve mlýně.

V pivovaru se budou rovněž promítat filmy, ve sladovně a ledových sklepech jsou připraveny videoprojekce mladých výtvarníků, performance (například skupiny Rafani) či audiovizuální performance (SPAM)... Organizátoři festivalu výmluvně nazvaného LinhArt slibují i relaxaci ve vlnách rybníka, odvoz lodičkami na ostrov, pétanque, dětský koutek a další zpříjemnění pobytu.

Autor: