Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Vláda a ministerstvo si uvědomuje, že všichni Bělorusové a Rusové válku nepodporují,“ řekl Lipavský úvodem tiskové konference. Hledá proto spolu s nevládními organizacemi způsob, jak aktivistům a nezávislým novinářům efektivně pomáhat.
Ruští a běloruští občané nemohou nyní v Česku žádat ani o víza, ani o povolení k trvalému a dlouhodobému pobytu. Lipavský připomněl, že výjimku představují humanitární důvody. Od počátku války je podle něj vydávání humanitárních víz častější. Jde například o obránce lidských práv. Lipavský dodal, že vláda a ministerstvo pracuje na přísných sankcích vůči Rusku.
Lipavský oznámil, že se v úterý setká s hlavou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Bude s ní řešit, jak podpořit perzekvované studenty.
Lipavský připravuje Magnitský zákon
Ministr v červnu předloží vládě návrh takzvaného Magnitského zákona pro lepší vymahatelnost ochrany lidských práv. Kabinet v programovém prohlášení avizoval termín do konce roku 2023, ruská invaze na Ukrajinu ale přiměla vládu k urychlení přípravy předlohy.
„Bude to národní sankční mechanismus proti osobám, které porušují lidská práva, dopouští se teroristických aktů. Zákon bude zahrnovat i kybernetické zločiny a po ruské agresi jsme do něj zahrnuli i akt státní agrese,“ vysvětlil Lipavský. Pokud bude zákon schválen, bude možné rozhodnutím vlády zmrazovat některé další majetky a Česko v tomto nebude závislé pouze na sankcích přijatých Evropskou unií.
Lipavského pozvání do České republiky přijal Bill Browder, kterého šéf české diplomacie nazval duchovním otcem Magnitského zákona. Britsko-amerického finančníka v červenci 2013 moskevský soud v nepřítomnosti odsoudil na devět let za daňové úniky, Browder ale tvrdil, že se stal obětí korupčního spiknutí.
Browder si předtím z Londýna najal ruského právníka Sergeje Magnitského. Ten podvod zjistil a obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. Krátce poté byl zatčen za údajné daňové úniky a v roce 2009 za nevyjasněných okolností zemřel v moskevské vazební věznici.
Browder následně vedl kampaň namířenou proti těm, kteří se na Magnitského smrti podíleli. Nakonec docílil toho, že americký Kongres za tehdejšího prezidenta Baracka Obamy schválil zákon, který zakazuje vstup do země těm ruským představitelům, kteří jsou podle USA zapleteni do porušování lidských práv a mohli se nějakým způsobem podílet na právníkově smrti.