Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Usmíří se Česko se Slovenskem? Chceme o návratu konzultací jednat, řekl Lipavský

Český ministra zahraničí Jan Lipavský navštívil Slovensko. Sešel se mimo jiné i s prezidentem Peterem Pellegrinim. (18. června 2024) foto: ČTK

Vzájemné vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou nadstandardní a je třeba o ně dbát, vůle k tomu je na obou stranách, prohlásil v úterý český ministr zahraničí Jan Lipavský po jednání se svým slovenským kolegou Jurajem Blanárem v Bratislavě. Podle Lipavského česká vláda „v nějaký moment“ povede diskusi ohledně možného obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem.
  17:01

Česká vláda konzultace pozastavila letos v březnu kvůli rozdílným názorům obou zemí na klíčová témata zahraniční politiky. Ty se projevují hlavně ve vztahu k Ukrajině, která se již déle než dva roky brání ruské vojenské invazi.

„Já velmi intenzivně pracuji na tom, aby se rozvíjely vztahy se Slovenskem,“ řekl Lipavský na společné tiskové konferenci s Blanárem, na které oba ministři hovořili o dalších projektech spolupráce obou zemí. Uvedl také, že na návštěvu Slovenska přijedou čeští ministři školství, kultury a zemědělství.

Blanár řekl, že s českým kolegou jednal o programu spolupráce mezi mladými lidmi v Česku a na Slovensku a že ministerstva zahraničí připraví podklady ohledně vzájemných konzultací.

Šéf slovenské diplomacie v reakci na rozhodnutí Prahy přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem řekl, že je třeba se vzájemně respektovat. „Všechny bilaterální vztahy běží dále. Nic nemůže narušit nadstandardní vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem,“ uvedl. Dodal, že slovenská vláda je připravena přivítat české kolegy s „příznačnou pohostinností“.

Lipavský ocenil, že Slovensko pokračuje v humanitární pomoci Ukrajině a že přijalo ukrajinské uprchlíky. Podle Blanára jeho země pomáhá Ukrajině také dodávkami elektřiny, které má Ukrajina nedostatek po útocích Ruska na její energetickou infrastrukturu, a také chce pokračovat v pomoci při odminování ukrajinského území.

Nynější slovenská vláda premiéra Roberta Fica po svém loňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico dříve také tvrdil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala a že Rusko nelze porazit v konvenční válce.

Podle dřívějších vyjádření Roberta Fica se česká vláda rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině:

Autoři: ,