Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Turecko stále odmítá rozšíření NATO. Summit v Madridu ukáže jednotu aliance

Český ministr Jan Lipavský a jeho turecký protějšek Mevlüt Çavuşoğlu jednali v Praze před začátkem českého předsednictví Evropské unie. foto: Václav Podlešák, iDNES.cz

Dvě hlavní hrozby pro NATO jsou Rusko a terorismus, poznamenal turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu k přijetí Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. V sobotu se v Praze sešel s ministrem zahraničí Janem Lipavským.
  16:11

Blížící se summit NATO v Madridu, kde se bude jednat o vstupu Finska a Švédska, by měl být podle Lipavského symbolem jednoty Severoatlantické aliance a měl by posílit její postavení vůči Rusku. Během pracovního oběda se oba ministři chtějí bavit o prioritách českého předsednictví EU. „Vztahy s Tureckem jsou pro Česko i pro Unii přední prioritou,“ poznamenal Lipavský.

„Dvě hlavní hrozby pro NATO jsou Rusko a terorismus. Žádáme o společnou podporu pro boj s terorismem, ale nové žadatelské státy tento terorismus podporují a přijímají sankce proti Turecku. Doufám, že členové aliance společně podniknou kroky, abychom boj proti terorismu ukončili,“ komentoval Çavuşoğlu otázku rozšiřování NATO.

Ministři se zmínili o možnostech vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, který znemoňuje ruské námořnictvo. „Česko prosazuje co nejširší pomoc Ukrajině a co nejtvrdší postup proti Rusku. Bavili jsme se, jak probíhají vyjednávání o koridoru k vývozu obilí z ukrajinských přístavů,“ uvedl Lipavský.

Turecký ministr Çavuşoğlu popsal jednání s Ruskem. „Navrhli jsme Rusku plán OSN, který počítá s čtyřstranným jednáním Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN. Zdůrazňujeme naši podporu pro územní celistvost a nezávislost Ukrajiny.“

„Turecko pro EU představuje klíčového partnera. Budoucnost je o hledání možností přiblížení Turecka jako kandidátské země i řešení otázek, kde dnes není jednoduché najít shodu. V otázkách jaderné energetiky, právního státu a migrace musíme vést s Tureckem důkladný dialog,“ uzavřel Lipavský svůj komentář k jednání mezi ministry.

Vzájemná obchodní bilance podle tureckého ministra zahraničí během pandemie vzrostla a chce ji ještě posílit. Důležitá je pro něj především logistika a rozšíření udílení víz pro podnikatele.

„Česko v Turecku investuje především v oblasti energetiky a domnívám se, že další projekty by mohly vzniknout na podporu jaderných zdrojů energie,“ vyjádřil se Çavuşoğlu k ekonomickým vyhlídkám obou zemí.

„Po dlouhých třinácti letech je to první návštěva turecké delegace v Praze,“ připomněl Lipavský v úvodu konference.

„Těší mě, že mezi oběma zeměmi probíhá dialog na nejvyšší úrovni. Současně proběhla také jednání náměstků a další diskuze probíhají na parlamentní úrovni. Máme radost, že v českém parlamentu byla v únoru založena skupina přátel Turecka,“ poznamenal turecký ministr.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat