Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Lisabon je strašidelná změna“

Česko

Posílení moci Evropského parlamentu Lisabonskou smlouvou je podle europoslance ODS Iva Strejčka negativní změnou, kterou pocítí celá unie.

* LN Co se s platností Lisabonské smlouvy změnilo pro Evropský parlament?

Evropský parlament získal s platností smlouvy mnohem větší pravomoci. Prozatím byly jeho pravomoci pouze spolurozhodování, dnes získává i dílčí legislativní pravomoc. To si myslím, že to je ta hlavní změna. Jestliže k tomu chcete můj vlastní komentář, pokud Evropský parlament bude mít, a on tu legislativní pravomoc už má, tak je to špatně. Protože legislativní pravomoci národních parlamentů jsou tím zmenšeny. Protože pokud někdo má víc, tak někdo má logicky méně.

* LN To znamená, že ta pravomoc byla dána Evropskému parlamentu na úkor národních parlamentu?

To znamená, že legislativa, která bude procházet z Evropské komise přes Evropský parlament a samozřejmě přes Radu ministrů, bude legislativa závazná pro národní stát.

* LN To je podle Vás ta nejvýraznější změna pro Evropský parlament?

Ano, to je strašidelná změna. To je strašně velká změna. V historii Evropského parlamentu je to milník, je to zlomové rozhodnutí. Proto o to Evropský parlament tak stál. Získává totiž pocitově na váze. Jeho význam pro budoucnost určitě roste.

* LN Podle Lisabonské smlouvy by se měl i zvýšit počet europoslanců. To nepovažujete za velkou změnu?

To by se měl zvýšit. Ale v této chvíli, pokud porovnám legislativní pravomoci a počet poslanců, tak je to naprosto okrajová záležitost.

* LN Už se tato nová pravomoc europarlamentu projevila nějak konkrétně?

Ano, projevilo se to konkrétně, a to na výboru, ve kterém já jsem, což je výbor pro ekonomiku a monetární záležitosti. Vystoupil tam švédský ministr financí a říkal: Já si velmi vážím toho, že jsme na radě ministrů ECOFIN dosáhli velmi významného kompromisu ohledně regulace finančních a kapitálových trhů, což je docela husarský kousek - protože v rámci ECOFIN na to mají jednotlivé členské státy rozdílný pohled. A dosáhnout kompromisu, který v tuhle chvíli byl výhodný i pro nás, Čechy, to byl nadlidský úkol. Načež tam několik poslanců vstalo a řeklo, ale pane ministře, vy jste nevzal v úvahu, že už vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, že máme jiné pravomoci, tím pádem vám to musíme ještě schválit. A začali vypočítávat, co všechno jim na tom kompromisu vadí. Takže tam nám všem došlo, že odteď to bude významně jinak. A ta nálada v tom výboru a u těch poslanců je k daleko větší míře regulace, čili si myslím, že jednotlivé členské státy to brzy začnou pociťovat. Ta natěšenost toho parlamentu je obrovská. Těší se, že bude moci věci ovlivňovat a zasahovat do nich. Europarlament je dominantní levicové těleso. Takže pro nás, vyznavače kapitalismu a svobodného trhu, je to špatná zpráva.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...