Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Lisabon je strašidelná změna“

Česko

Posílení moci Evropského parlamentu Lisabonskou smlouvou je podle europoslance ODS Iva Strejčka negativní změnou, kterou pocítí celá unie.

* LN Co se s platností Lisabonské smlouvy změnilo pro Evropský parlament?

Evropský parlament získal s platností smlouvy mnohem větší pravomoci. Prozatím byly jeho pravomoci pouze spolurozhodování, dnes získává i dílčí legislativní pravomoc. To si myslím, že to je ta hlavní změna. Jestliže k tomu chcete můj vlastní komentář, pokud Evropský parlament bude mít, a on tu legislativní pravomoc už má, tak je to špatně. Protože legislativní pravomoci národních parlamentů jsou tím zmenšeny. Protože pokud někdo má víc, tak někdo má logicky méně.

* LN To znamená, že ta pravomoc byla dána Evropskému parlamentu na úkor národních parlamentu?

To znamená, že legislativa, která bude procházet z Evropské komise přes Evropský parlament a samozřejmě přes Radu ministrů, bude legislativa závazná pro národní stát.

* LN To je podle Vás ta nejvýraznější změna pro Evropský parlament?

Ano, to je strašidelná změna. To je strašně velká změna. V historii Evropského parlamentu je to milník, je to zlomové rozhodnutí. Proto o to Evropský parlament tak stál. Získává totiž pocitově na váze. Jeho význam pro budoucnost určitě roste.

* LN Podle Lisabonské smlouvy by se měl i zvýšit počet europoslanců. To nepovažujete za velkou změnu?

To by se měl zvýšit. Ale v této chvíli, pokud porovnám legislativní pravomoci a počet poslanců, tak je to naprosto okrajová záležitost.

* LN Už se tato nová pravomoc europarlamentu projevila nějak konkrétně?

Ano, projevilo se to konkrétně, a to na výboru, ve kterém já jsem, což je výbor pro ekonomiku a monetární záležitosti. Vystoupil tam švédský ministr financí a říkal: Já si velmi vážím toho, že jsme na radě ministrů ECOFIN dosáhli velmi významného kompromisu ohledně regulace finančních a kapitálových trhů, což je docela husarský kousek - protože v rámci ECOFIN na to mají jednotlivé členské státy rozdílný pohled. A dosáhnout kompromisu, který v tuhle chvíli byl výhodný i pro nás, Čechy, to byl nadlidský úkol. Načež tam několik poslanců vstalo a řeklo, ale pane ministře, vy jste nevzal v úvahu, že už vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, že máme jiné pravomoci, tím pádem vám to musíme ještě schválit. A začali vypočítávat, co všechno jim na tom kompromisu vadí. Takže tam nám všem došlo, že odteď to bude významně jinak. A ta nálada v tom výboru a u těch poslanců je k daleko větší míře regulace, čili si myslím, že jednotlivé členské státy to brzy začnou pociťovat. Ta natěšenost toho parlamentu je obrovská. Těší se, že bude moci věci ovlivňovat a zasahovat do nich. Europarlament je dominantní levicové těleso. Takže pro nás, vyznavače kapitalismu a svobodného trhu, je to špatná zpráva.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...