Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lisabonská 'anabáze' u konce, Fischer v Římě odevzdal ratifikaci

Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer. | foto: ČTK

ŘÍM/VATIKÁN Ratifikační listinu lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie dnes v Římě předal premiér Jan Fischer. Učinil tak první den své dvoudenní návštěvy italského hlavního města a Vatikánu, kde ho v sobotu čeká setkání s papežem Benediktem XVI.

Fischer lisabonskou smlouvu odevzdal do depozitáře italského ministerstva zahraničí, v němž se uchovávají dokumenty Evropské unie. Tím byla formálně završena ratifikace smlouvy v celé sedmadvacítce a listina reformující činnost EU může začít platit 1. prosince.

Česko bylo poslední zemí unie, která "Lisabon" přijala. Po dlouhých průtazích ji nakonec podepsal její dlouhodobý kritik prezident Václav Klaus. Lisabonská smlouva má za cíl zefektivnit fungování rozšířené unie.

Zavádí například institut stálého předsedy Evropské rady a post "evropského ministra zahraničí".

Večer se český premiér setká s profesory, studenty, seminaristy a duchovními papežské koleje Nepomucenum určené pro české bohoslovce v Římě.

Bude to u příležitosti 20. výročí pádu železné opony v Evropě, obnovení svobody vyznání v zemi a svatořečení Anežky České.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!