Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Líšeň čeká další volební spor

Česko

BRNO Dvě politické strany u Ústavního soudu zpochybnily výsledky voleb v Brně-Líšni. Rozhodnutí napadnout platnost voleb v pětadvacetitisícové městské části včera oznámili zástupci Líšeňského bloku a TOP 09.

Zastupitelka Jiřina Belcredi (LB) tvrdí, že Krajský soud v Brně nedostatečně prověřil jejich návrh na neplatnost voleb a hlasování v líšeňském okrsku číslo 326. Žádá proto nové prověření výsledků voleb. Tvrdí, že se podle nich soud spokojil pouze s vyjádřením radnice Brno-Líšeň a nezajistil tak nezávislé přepočítání zapečetěných výsledků voleb. Nesouhlasí s konstatováním, že došlo k chybě při přepisu výsledků voleb.

Líšeňský blok, který Belcredi zastupuje, by teoreticky mohl získat v zastupitelstvu o mandát více a mohly by se tak změnit výsledky voleb, které ho poslaly do opozice. Zástupci TOP 09 mají spočítáno, že na jejich pozici by se zřejmě nic nezměnilo. „Musel by to být extrémní rozdíl, který asi nepřipadá v úvahu. K protestu se ale připojíme z principu. Domníváme se, že v případě takového zpochybnění mělo dojít k fyzickému přepočítání hlasů,“ sdělil LN jejich zastupitel Petr Štědronský. Vysvětlení čekal na zasedání zastupitelstva, ale bylo podle něj naprosto nedostatečné a nepřijatelné.

Také TOP 09 skončila v Líšni v opozici, s Líšeňským blokem však má podobný volební program. Vedení radnice v Líšni se ujala velká koalice vítězné ČSSD a ODS, kterou doplňují lidovci. Ani ztráta jednoho hlasu by tuto koalici nerozbila – ale rovněž by teoreticky mohla otevřít cestu ke změně vedení líšeňské radnice.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...