PRAHA Projekt je hotový, čeká se na peníze. V takové fázi se nyní nacházejí Literární noviny, které na přelomu ledna a února změnily vydavatele i vedení.
Dosud je vydávalo Centrum pro média a demokracii, od roku 1999 jim velel Jakub Patočka. Od února je vydavatelem občanské sdružení Právo, solidarita a informace, v jehož vedení figurují dva bývalí komunisté, exministr zemědělství ČSSD Jan Mládek a Zbyněk Fiala, jenž před časem šéfoval týdeníku Ekonom. Od února je v Literárních novinách šéfredaktorem.
Fialovým hlavním úkolem je sehnat někoho, kdo jejich provoz zaplatí. „V tuto chvíli vyjednáváme o financování celého projektu. Na tom, nakolik přesvědčíme investory, záleží, v jakém rozsahu se časopis bude rozšiřovat. Projekt je hotový,“ řekl LN šéfredaktor.
Noviny zatím fungují na dluh. „Dostali jsme za velice výhodných podmínek úvěr, který nám umožňuje překlenout nejbližší období. Stál bych o to, aby vznikal souběžně dlouhodobý rozvojový projekt, který zajistí trvalou životnost,“ uvedl Fiala. Kdo zatím Literárkám půjčil, ovšem nechtěl prozradit. Řekl jen, že se na úvěru podílí organizace a soukromá osoba (či osoby). „Nejsou to lidé z ČSSD,“ dodal.
Námitku, že zvláště u názorového týdeníku by mělo být vlastnictví i financování průhledné, Fiala zcela neodmítl. Řekl ale, že strukturu zveřejní, až bude dohoda s investorem. „Vyřešeno by to mělo být během pár dnů,“ uvedl.
Využít intelektuální potenciál Vydavatelské občanské sdružení Právo, solidarita a informace je přes osobu exministra Mládka spojeno s Masarykovou dělnickou akademií, jež je zase propojena s Českou stranou sociálně demokratickou. Mládek LN nesdělil, kdo Literární noviny platí, v lednu ale na dotaz deníku Právo nevyloučil, že je koupí.
ČSSD navíc novinám už poskytla drobnější finanční injekci, a to u příležitosti svého víkendového sjezdu, na němž se Literárky rozdávaly. Podle šéfredaktora Fialy jich sociální demokracie odkoupila „osm set nebo tisíc výtisků“ po 35 korunách. „Jsme rádi, že se na to dívá ČSSD přátelsky, má to pro nás velký smysl, protože má určitý počet členů, příznivců a to je to naše publikum.“ Časopis se podle Fialy musí rozšířit, nabídnout pestřejší obsah a tak zasáhnout širší publikum, jinak by prý nepřežil.
Sepětí s ČSSD se mu proto jeví jako logické: „Literární noviny tradičně v posledním období měly tendenci být nepravicové. To znamená, že vypadaly z běžného obrazu českých periodik, která se spíše přikláněla k pravicovým stranám. To tady nebude a to pochopitelně přilákalo pozornost sociální demokracie, která obtížně hledá ,ne nepřátelské‘ prostředí. Chceme využívat intelektuálního potenciálu, který tam je, včetně odborných komisí.“ Podle Fialy Literárky zůstanou kulturně-politickým časopisem: „Politiky tam bude trochu víc, hodně takové, která může zajímat lidi, kteří se zajímají o environmentální aktivity, mají určitý typ zeleného myšlení,“ črtá Fiala. Zdůrazňuje také orientaci na regiony, sociální problematiku, školství. Literárky se chtějí zaměřit i na učitele a studenty referováním například o novém jevu, literární gramotnosti. „A tím nabídnout určitou metodickou i obsahovou pomoc, jak se mají lidi zorientovat v argumentaci, jak koherentně medializovat své myšlenky a umět se ubránit tomu, když je někdo chce někam zavést falešnou argumentací,“ pokračuje Fiala.
Že je v aktuálním čísle celostránkový materiál bývalého šéfredaktora Patočky o „příští vládě sociální demokracie“, odpovídá podle Fialy „toku událostí“. Adekvátně se podle něj Literární noviny věnují i ostatním politickým stranám.
Kocáb vycouval I kvůli tomu, že slíbil posílit redakci, bude muset nový šéfredaktor sehnat víc peněz.
Od listu se ovšem odvrátil Michael Kocáb, hudebník a čerstvý ministr pro lidská práva a menšiny, který Literárkám pomohl překlenout jejich finanční krizi před pár lety. Od konce ledna jim nadace nesoucí Kocábovo jméno už nepřispívá. Je to také kvůli zamýšleným změnám v zaměření listu, ale především prý vinou ekonomické recese. „Bohužel hospodářská krize způsobila ztrátu v základním jmění nadace. V následujícím období se budou peníze utrácet více s rozmyslem a ne v takové míře. Až se finanční situace zkonsoliduje, bude se investovat v souladu se záměrem nadace, a to do literatury,“ sdělil LN Kocáb prostřednictvím své mluvčí Lejly Abbásové. Literárky se letos nemohou spolehnout ani na podporu státu. Ten je loni prostřednictvím ministerstva kultury dotoval částkou 325 tisíc korun, ještě za Patočky, na žádost předchozího vydavatele. Nový zatím o podporu nežádal. „Zvážíme to, až bude projekt hotov,“ říká Fiala. Letos se však musí obejít bez dotace, uzávěrka žádostí totiž byla v prosinci.
Listu tak budou muset finančně pomoci i čtenáři, již za ně dosud na stáncích dávali 25 korun. „Jeden výtisk bude stát ve volném prodeji 35 korun, v předplatném 30 korun,“ napsal Zbyněk Fiala minulé pondělí ve svém prvním editorialu.