Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Literární díla na filmovém plátně

Česko

Přehlídka filmů, jejichž tvůrci se inspirovali díly světové literatury, se uskuteční od 8. do 16. května v pražských kinech Atlas a Ponrepo a ve Francouzském institutu.

Doprovodný program Svět knihy ve filmu nabídne celkem 53 filmových projekcí. Snímky, které měly premiéru v nedávné době, se představí v kině Atlas. Polská kinematografie zde je zastoupena hned dvěma pozoruhodnými tituly. Komorním psychologickým dramatem Puškvorec, které natočil klasik světové kinematografie Andrzej Wajda, a jedním z nejúspěšnějších polských filmů loňského roku – snímkem Červená a bílá. Režisér Xavery Źulawski ho natočil podle stejnojmenného románu Doroty Maslowské, které bylo v době vydání knihy pouhých devatenáct let. Debut Maslowské měl obrovský úspěch v Polsku i v zahraničí a její drsná generační výpověď se dočkala mj. i srovnání s Mechanickým pomerančem.

Atlas kromě těchto novinek uvede i osvědčené tituly, jako jsou třeba Sherlock Holmes, 3 sezony v pekle nebo rodinné snímky Mikulášovy patálie a Harry Potter a Princ dvojí krve. A rovněž adaptaci autobiografické knihy Květ pouště – režisérka Sherry Hormanová ji natočila podle příběhu somálské dívky, která se stala slavnou modelkou.

Nesmrtelná klasika Francouzský institut 13. a 14. května uvede v Kině 35 kvarteto starších filmů, které nemají diváci šanci vidět v běžné distribuci. Mj. to bude proslulý snímek z roku 1959 Hirošima, má láska režiséra Alaina Resnaise a pohádka Oslí kůže (1970), ve které hlavní role hrají Catherine Deneuveová a Jean Maraise. Milovníci filmové klasiky si na své přijdou i díky kvalitní nabídce Bia Konvikt – Ponrepo. I tady se nepřehlédnutelně zrcadlí účast Polska coby čestného hosta na Světě knihy. Promítají se zde například adaptace knih Witolda Gombrowicze – Ferdydurke (1991), Bruna Schulze – Sanatorium na věčnosti (1973) a Stanislawa Ignacyho Witkiewicze – Na starém dvoře aneb Nezávislost trojúhelníků (1984). Na programu jsou rovněž dva filmy Andrzeje Wajdy – Země zaslíbená (1974) a Slečny z Vlčí (1979) – a také čtyřdílná adaptace Tolstého románu Vojna a mír (1965–1967) v režii Sergeje Bondarčuka.

Při návštěvě Světa knihy v Průmyslovém paláci Výstaviště můžete nahlédnout do Veletržního kina. Jeho nabídka je zaměřená především na dětské diváky, a tak se promítají krátké animované filmy. Kromě nich je zde ještě k vidění Virtuální průvodce Langweilovým modelem Prahy.

Autor: