Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liverpool má nového majitele

Česko

Zadlužený fotbalový klub koupí americký investor John Henry, který vlastní i baseballový klub Red Sox

LONDÝN Fotbalový FC Liverpool získal na poslední chvíli nového majitele. Po dlouhých měsících přetahování nakonec koupí hluboce zadlužený klub John Henry, majitel hedgeového fondu a vlastník slavného baseballového týmu Red Sox.

Fotbalový tým získá jeho společnost New England Sports Ventures (NESV). Dosavadní dvojice majitelů, američtí obchodníci George Gillet a Tom Hicks, kteří jsou mezi příznivci klubu velmi neoblíbení, se do poslední chvíle snažili, aby prodeji zabránili.

„Jsem rád, že prodej máme úspěšně za sebou, protože šlo o náročný a složitý proces,“ řekl ředitel klubu Martin Broughton s tím, že ho chování majitelů zklamalo.

Závažnou roli při hledání nového majitele hrály vysoké dluhy Liverpoolu, které dosavadní majitelé dokázali nakupit až na sumu 285 milionů liber. A které musí být zaplaceny do poloviny října. Díky odkoupení klubu se ale nyní zdá, že se dluhy u Royal Bank of Scotland stihnou splatit včas.

Konkrétní podmínky prodeje nechtěly klub ani NESV zatím sdělit. Dá se ale předpokládat, že cena se pohybuje okolo 300 milionů liber (asi 8,4 miliardy korun). To je maximální částka, kterou podle dřívějších informací NESV za fotbalový klub nabízela. Dosavadní dvojice majitelů přitom ještě před pár měsíci požadovala 600 milionů liber.

Prodej tradičního fotbalového klubu společnosti NESV ovšem ještě není zcela uzavřený, musí jej schválit vedení Premier League. „Vedení nabídku přijalo, protože nejlépe splňuje podmínky, které jsme po novém majiteli chtěli. NESV ví, jak vyhrávat, a dokázala to u Red Sox,“ komentoval rozhodnutí Martin Broughton.

NEVS vlastní bostonský baseballový klub od roku 2002, od té doby tým dvakrát vyhrál Světovou sérii MLB.

NEVS nebyl jediným zájemcem, který chtěl tradiční fotbalový klub koupit. Druhou nabídku předložil nejmenovaný asijský investor. Na začátku srpna se v médiích objevily zprávy, že zájem o FC Liverpool má skrze investiční společnost čínská vláda. V anglické lize přitom není výjimkou, že přední fotbalové kluby patří zahraničním investorům. Například ruský miliardář Roman Abramovič investuje již několik let do FC Chelsea, zatímco majitelem Manchesteru City je šejk Mansour bin Zayed Al Nahyan a Manchester United patří Američanovi Malcolmu Glazerovi.

Fotbalový Liverpool nemá problém jen s vysokým zadlužením, ale ani výsledky týmu nejsou z nejlepších. Klub se totiž propadl na sestupové příčky a v současné době tak zažívá vůbec nejhorší start sezony od roku 1953.

Jeden z nejslavnějších klubů anglické ligy, který se může chlubit 18 mistrovskými tituly, tak nyní sleduje příchod nového investora s nadějí na zlepšení i samotných sportovních výsledků. Podle ředitele klubu totiž smazání dluhu a nový majitel umožní potřebné investice do týmu.

***

FOTBAL

Které kluby mají

největší cenu

Manchester United 1,8

Real Madrid 1,3

Arsenal 1,2

Barcelona 1,0

Bayern Mnichov 0,9

Liverpool 0,8

AC Milán 0,8

Juventus Turín 0,6

Chelsea 0,6

Inter Milán 0,4

Schalke 04 0,3

Tottenham Hotspur 0,3

Olympique Lyon 0,3

Hamburger SV 0,3

AS Řím 0,3

Werder Brémy 0,2

Olympique Marseille 0,2

Borussia Dortmund 0,2

Manchester City 0,2

Zdroj: Forbes, v miliardách dolarů

Autor: