Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lize vládne sever. Myslí i na titul

Česko

Podzimní jízda fotbalistů Teplic a Jablonce pokračuje, v tabulce dál výrazně unikají Spartě i Slavii

PRAHA Podle postavení v tabulce se ve fotbalové lize chystá největší šlágr podzimu. Kdo čekal, že půjde o derby mezi Slavií a Spartou, pořádně se zmýlil. Souboj prvního s druhým dostane v sobotu úplně jiné obsazení. Vedoucí Teplice doma v sobotu přivítají Jablonec. Ten za nimi zaostává jen vinou horšího skóre.

Potkají se dva severočeské kluby, které před sezonou nemyslely vysoko. Ale skromnost stranou. S šestibodovým náskokem na Spartu a desetibodovým odstupem před Slavií si mohou dovolit bloudit myšlenkami ve sférách, kam si netroufaly pohlédnout.

Vyhlásit útok na titul si ale netroufají. Alespoň ne nahlas. „My to neříkáme. Jsou tady jiní aspiranti,“ brání se teplický trenér Jiří Plíšek. „Pořád zůstáváme na zemi. V titul začnu věřit, až budeme mít po předposledním kole o čtyři body víc než druhý tým,“ vyjadřuje se střízlivě také ředitel jabloneckého klubu Aleš Pangrác.

I když se blíží polovina soutěže, k dokonání senzace zbývá ještě dlouhá cesta. „K podobným překvapením je prostor akorát v letech, kdy se současně nedaří Spartě i Slavii,“ upozorňuje Josef Pešice, který v minulosti trénoval Jablonec i Teplice. Forma favoritů z hlavního města skutečně není oslnivá, což se však na jaře může změnit.

Nynější situace není jen dílem neschopnosti ostatních, Teplice i Jablonec si svoje postavení zasloužily. „Najdete u nich ideálně srovnané starší hráče, střední generaci i ty mladší. Kostra týmu hraje delší dobu pohromadě a je to znát,“ vyzdvihuje Pešice.

O tom, co bude dál, také hodně napoví dění během zimní přestávky. Výprodej svých hráčů vládci soutěže v předstihu zavrhují. „Řekli jsme si, že v zimě nebudeme hráče prodávat,“ ubezpečil ředitel Teplic František Hrdlička.

Totéž tvrdí jeho jablonecký protějšek Pangrác. „Nesedneme si na zadek ze směšných částek. Musela by přijít nabídka, která by znamenala zajištění stability na delší období.“ Teplicím i Jablonci zatím vyhovuje, že zůstávají přes výborné výsledky v ústraní. „Nikam se netlačíme a moc se o nás nepíše, což je určitě lepší,“ podotýká Pangrác.

Probudí se také diváci?

Během jarních odvet se to změní a tlak bude s každým kolem vzrůstat. V Teplicích si slibují, že tentokrát si na jaře svoje postavení nezhorší, což se jim pravidelně stávalo v minulých letech. „Na hřištích soupeře vyhráváme rozdílem třídy. To svědčí o tom, že jsou hráči odolnější,“ zdůrazňuje posun Hrdlička.

Chování jabloneckých hráčů v roli kandidáta na titul pro ně bude znamenat úplně novou zkušenost. „Pokud naroste tlak, neodhadnu, jak se na našich klucích projeví. Víme, že to bude čím dál složitější,“ připustil Pangrác.

Třeba také konečně přijde pomoc od fanoušků, Podle návštěvnosti patří Teplice i Jablonec do ligového průměru, což je zvláštní, když na trávníku je to zatím o mnoho lepší. „Bylo by hezké, kdyby se to vyrovnalo,“ přál si Pešice.

***

Proč jsou na špičce?

FK Teplice

Mají nejproduktivnější útok, jako jediní se v lize mohou chlubit průměrem dvou vstřelených gólů na zápas

Na podzim neprohráli se Spartou ani Slavií

Nejvíc se jim daří na hřištích soupeřů

Udrželi kádr z minulé sezony beze změn

Ve skvělé formě se předvádí veterán Pavel Verbíř

Nejpovedenější zápas: Teplice – Č. Budějovice 3:0 (3. kolo) Nejméně povedený zápas: Teplice – Bohemians 1905 1:0 (8. kolo)

FK Jablonec

Vhodně se posílili před sezonou. Velmi se osvědčil především stoper Drsek.

Našli svého střelce, je jím reprezentant do 21 let Vošahlík, který se trefil už šestkrát.

Umí vyhrávat vyrovnané zápasy. Devětkrát zvítězili a devětkrát to bylo jen o gól.

Druhá nejpevnější obrana v lize. Ani jednou neinkasovali víc než dva góly.

Na tým dohlíží zkušený kouč Komňacký, který k překvapivému titulu dovedl před pěti lety také Baník Ostrava

Nejpovedenější zápas: Jablonec – Ostrava 2:1 (4. kolo) Nejméně povedený zápas: Sparta – Jablonec 2:0 (7. kolo)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!