Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Blíží se konec obálek s pruhy

Česko

  12:27
PRAHA - Ministerstvo vnitra zprovoznilo internetové stránky, které mají soukromé firmy, státní úřady i jednotlivé občany připravit na převratnou změnu v doručování písemností. Takzvané datové schránky mají v následujících měsících nahradit klasické papírové doručování úředních dokumentů.

Doručování zásilek - ilustrační foto. foto: Šálek Václav ČTK

Internetové stránky naleznete na adrese www.datoveschranky.info

Konec obálek s modrým a červeným pruhem se zatím týká pouze právnických osob (například společostí s ručením omezeným a akciových společností). Ty si musí datové schránky založit povinně do 1.července 2009, kdy zákon o informačním systému veřejné správy začne platit. Totéž platí pro orgány veřejné moci.

Pomocí datových schránek bude možné vedle policie, či soudů komunikovat například se stavebním odborem, městským úřadem a podobně. Pokud někdo nemá přístup k internetu, může datovou schránku vybírat pomocí elektronických Czechpointů v provozovnách České pošty.

Do budoucna by se tato významná změna měla týkat také živnostníků. Dobrovolně budou moci datové schránky využívat i občané. "Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno ke komunikaci s orgány veřejné moci – její pomocí je možné zasílat orgánům veřejné moci a přijímat od nich úřední dokumenty v elektronické podobě. Tento způsob komunikace nahrazuje klasický způsob doručování v listinné podobě," uvedla LN mluvčí ministra vnitra Jana Malíková.

Doplnila, že datová schránka ale není žádná vylepšená emailová schránka. Jejím prostřednictvím není možné komunikovat přímo s jednotlivými úředníky, ale pouze s celým úřadem. Pomocí datové schránky také nemůžete komunikovat s jinou fyzickou osobou, podnikající fyzickou osobou nebo právnickou osobou.

"Cílem je rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti. Důležitým prvkem zákona je uznání elektronických dokumentů jako rovnocenných s papírovými a zajištění jejich bezpečnosti," sdělila Malíková.

S elektronickým doručováním by mělo odpadnout množství nedoručených zásilek. Podobně jako u papírových dokladů bude platit, že deset dní od doručení do datové schránky se bere zásilka za vyzvednutou. Úbytku počtu doručovaných zásilek se může obávat Česká pošta.

Ředitel sekce rozvoje služeb a E-governmentu České pošty Petr Stiegler uvedl, že vznik datových schránek bude mít pochopitelně vliv na pokles běžného poštovního provozu. "Nicméně jedná se o technologický fenomén, kterému se nemůžeme a ani nechceme bránit," uvedl Steiger. Navíc Česká pošta je nově správcem datové sítě ministerstva vnitra a za tuto službu dostane zaplaceno.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...