19. ledna 2009 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Blíží se konec obálek s pruhy

PRAHA Ministerstvo vnitra zprovoznilo internetové stránky, které mají soukromé firmy, státní úřady i jednotlivé občany připravit na převratnou změnu v doručování písemností. Takzvané datové schránky mají v následujících měsících nahradit klasické papírové doručování úředních dokumentů.

Internetové stránky naleznete na adrese www.datoveschranky.info

Konec obálek s modrým a červeným pruhem se zatím týká pouze právnických osob (například společostí s ručením omezeným a akciových společností). Ty si musí datové schránky založit povinně do 1.července 2009, kdy zákon o informačním systému veřejné správy začne platit. Totéž platí pro orgány veřejné moci.

Pomocí datových schránek bude možné vedle policie, či soudů komunikovat například se stavebním odborem, městským úřadem a podobně. Pokud někdo nemá přístup k internetu, může datovou schránku vybírat pomocí elektronických Czechpointů v provozovnách České pošty.

Do budoucna by se tato významná změna měla týkat také živnostníků. Dobrovolně budou moci datové schránky využívat i občané. "Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno ke komunikaci s orgány veřejné moci – její pomocí je možné zasílat orgánům veřejné moci a přijímat od nich úřední dokumenty v elektronické podobě. Tento způsob komunikace nahrazuje klasický způsob doručování v listinné podobě," uvedla LN mluvčí ministra vnitra Jana Malíková.

Doplnila, že datová schránka ale není žádná vylepšená emailová schránka. Jejím prostřednictvím není možné komunikovat přímo s jednotlivými úředníky, ale pouze s celým úřadem. Pomocí datové schránky také nemůžete komunikovat s jinou fyzickou osobou, podnikající fyzickou osobou nebo právnickou osobou.

"Cílem je rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti. Důležitým prvkem zákona je uznání elektronických dokumentů jako rovnocenných s papírovými a zajištění jejich bezpečnosti," sdělila Malíková.

S elektronickým doručováním by mělo odpadnout množství nedoručených zásilek. Podobně jako u papírových dokladů bude platit, že deset dní od doručení do datové schránky se bere zásilka za vyzvednutou. Úbytku počtu doručovaných zásilek se může obávat Česká pošta.

Ředitel sekce rozvoje služeb a E-governmentu České pošty Petr Stiegler uvedl, že vznik datových schránek bude mít pochopitelně vliv na pokles běžného poštovního provozu. "Nicméně jedná se o technologický fenomén, kterému se nemůžeme a ani nechceme bránit," uvedl Steiger. Navíc Česká pošta je nově správcem datové sítě ministerstva vnitra a za tuto službu dostane zaplaceno.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!