Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Čeští muži mají nekvalitní spermie

Česko

  19:16
PRAHA - Neplodných mužů v České republice přibývá. Stále více párů se proto snaží řešit tento problém umělým oplodněním. Narážejí při tom ale na další potíž: kvalitních dárců spermií je jen málo.

Spermie foto: Reprofoto

U mužů, kteří jsou ochotni pohlavní buňky věnovat, se totiž negativně projevují vlivy prostředí a životního stylu. Jen málo z nich proto vyhoví nastaveným kritériím pro kvalitní sperma. Centra asistované reprodukce upozorňují na nedostatek vhodných dárců. Ani mladí studenti často podmínkám nevyhoví.

„Norma spermiogramu kdysi byla 200 milionů spermií na mililitr ejakulátu. Postupně se snížila na dnešních 20 milionů a více než 50 procent mužů, kteří přijdou k nám do centra, ji nesplňuje,“ popisuje Milada Brandejská, primářka Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet. Zlepšení se podle ní očekávat nedá. Naopak. „Podle statistik po roce 2040 nebude muž, který by měl normální spermiogram,“ varuje Brandejská.

Motivovat muže, aby sperma darovali, přitom není jednoduché. Dárcovství je v České republice bezplatné. Mužům se hradí například jen náklady na dopravu – řádově 500 nebo 1000 korun. Mezi dárci se často objevují lidé, kteří vědí, jak důležité je pro neplodné páry dárcovství pohlavních buněk – například proto, že se s tímto problémem potýká někdo z jejich okolí.


Další podrobnosti
o neplodnosti českých mužů
si přečtěte v sobotním vydání deníku


Témata: spermie, Česko, Gennet

Prodej, byt 1+1, Hranice, ul. Třída Československé armády
Prodej, byt 1+1, Hranice, ul. Třída Československé armády

Třída Československé armády, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
2 000 000 Kč