9. března 2008 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Co bude smět voják USA

Ilustrační snímek radaru XBR, který je součástí systému protiraketové obrany USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek radaru XBR, který je součástí systému protiraketové obrany USA. | foto: ČTK

PRAHA Češi už mají jasno v tom, čí soudy budou trestat americké vojáky na radarové základně v Brdech. Podle informací LN jsou dohody mezi českou a americkou stranou v tomto nejcitlivějším bodě smlouvy o přítomnosti amerických vojáků v samém závěru. „Jurisdikce je téměř vyřešena. Příliš se neliší od stávající úpravy NATO, takže k naší spokojenosti,“ řekl LN zdroj obeznámený s vyjednáváním.

Americká strana tak nakonec souhlasila s českým návrhem. Ten spočíval v tom, že američtí vojáci na radarové základně budou během výkonu služby podléhat jurisdikci USA. Pokud se ovšem trestného činu po službě, budou podléhat českým zákonům a českým soudům.
V praxi to bude znamenat, že pokud se voják po službě opije a způsobí dopravní nehodu, souzen bude českými orgány.

Pokud ale způsobí škodu svou neopatrnostní při službě, zodpovídat se bude ve Spojených státech. Složitý bude ale výklad případů, kdy by se dopustil násilného trestného činu, například znásilnění - a to i ve službě. V takovém případě by měli právo vojáka soudit pravděpodobně české soudy, protože znásilnění se neslučuje s plněním služebních povinností.

„V NATO běžně platí smlouva SOFA - pokud dojde k protiprávnímu jednání ve službě, je trestní odpovědnost v kompetenci vysílajícího státu, pokud mimo službu, tak přijímacího,“ potvrzuje dojednaný systém mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Dodává ale, že se jedná o velmi komplikovanou problematiku a je třeba ještě počkat, na samotný závěr vyjednávání. To by mělo skončit nejspíš v prvním či dubnovém týdnu. SOFA je oficiální zkratka „právního rámce pro pobyt příslušníků ozbrojených sil USA na českém území.

Je to jedna ze dvou základních smluv, které musí česká strana s USA dohodnout, aby mohli Američané radar na českém území postavit. Tou první je tzv. „hlavní“ dohoda, která je již na devětadevadesát procent hotova.


Další podrobnosti
o podmínkách pobytu amerických vojáků
si přečtěte v pondělním vydání deníku


SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.