Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Gore se podle Hradu zalekl Klause

Česko

  11:21
PRAHA - Střet dvou politiků s rozdílnými názory na globální oteplování se nekoná. Prezident Václav Klaus se měl v pátek v rámci své pracovní cesty po Spojených státech střetnout na konferenci Wall Street Journal v Santa Barbaře v diskuzi s bývalým viceprezidentem Alem Gorem. Americká strana na poslední chvíli vystoupení Gorea přesunula na jiný den.

Bývalý americký viceprezident Al Gore. foto: AFP

"Mělo dojít k dialogu na jednom pódiu. My jsme se k návrhu americké strany vyjádřili pozitivně. Organizátoři svůj nápad nakonec přehodnotili a pan prezident Klaus vystoupí v jiný den než Al Gore," řekl včera LN mluvčí Hradu Radim Ochvat. "Možná se toho střetu bývalý viceprezident bál," dodal Ochvat.

Na konferenci vystoupí také autor knihy skeptický ekolog, dánský profesor Björn Lomborg, který nepopírá klimatické změny, ale na rozdíl od Goreovy teze, že je působí svojí činností člověk, pokládá za příčinu podobně jako Klaus předevšeím vývoj přírody. Důsledky klimatických změn odhaduje v podstatně méně dramatických hodnotách než Gore.

Lomborg přednesl své argumenty před dvěma roky při slyšení v americkém Kongresu, kde své názory o oteplování planety obhajoval také Gore. Kongresmani si tehdy vyžádali rovněž písemné odpovědi Klause. Ten se naposledy ke globálnímu oteplování vyjádřil začátkem února ve švýcarském Davosu. Podobně jako v minulosti kritizoval Gorea za to, že údajně není ochoten naslouchat konkurenčním teoriím. "Ekologický militantismus a alarmismus ohledně oteplování ovzduší jsou výzvou naší svobodě," prohlásil v Davosu Klaus.

O globálním oteplování bude Klaus hovořit také v pondělí na Columbijské univerzitě. Bude tam mít zhruba třicetiminutový projev na téma Evropa, globální oteplování a současná ekonomická krize očima Prahy," upřesnil Ochvat.

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat