2. března 2008 21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Landa zve na turné protektorátní vlajkou

Plakát na koncertní turné Daniela Landy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát na koncertní turné Daniela Landy. |

PRAHA Daniel Landa, nejúspěšnější český zpěvák posledních let, opět vzbudil emoce. Pozadí plakátu propagujícího nové turné bývalého frontmana skinheadské kapely Orlík totiž „zdobí“ vlajka protektorátu Čechy a Morava: bílý, červený a modrý pruh pod sebou. Na ultralevičáckých webech se navíc spekuluje o tom, že plakát skrývá šifru pro nacistický pozdrav.

 „Důkazem“ má být nápis Mercurius na Landově límci, který prý odkazuje na planetu Merkur. Ta obíhá kolem slunce 88 dní. Právě číslem 88 neonacisté šifrují pozdrav Heil Hitler. Písmeno „H“ je totiž v abecedě na osmém místě.

Politolog Zdeněk Zbořil říká, že se s podobnou symbolikou ještě nikdy nesetkal. Extremisté ovšem podle něj své šifry často obměňují tak, aby „byly nepostižitelné“.

Případná symbolika Merkuru a protektorátní vlajky by ale pro Zbořila byla v extremistickém prostředí zcela nová. "Z asi 500 případů, které jsem dělal, jsem se jen dvakrát či třikrát setkal s tím, že by se někdo přímo odkazoval k protektorátu. A to ještě šlo o odkaz k organizaci Vlajka, ne ke vlajce ve smyslu praporu," vysvětluje.

Stejný názor na používání protektorátní vlajky má i politolog Miroslav Mareš. „Doposud není pravicovými extremisty (pokud je mi známo) využívána protektorátní vlajka,“ napsal Mareš do své příručky pro policisty.

Kdyby takový plakát použil kdokoliv jiný, třeba Helena Vondráčková nebo Karel Gott, nikdo by nahnědlé souvislosti nehledal. U Landy, který na začátku 90. let zpíval jako frontman skinheadské skupiny Orlík zjevně rasistický text „Kdo nám to sem z palmy spad? Černý voči, černý tělo, to není můj kamarád“, je to ale nasnadě.

Od své skinheadské minulosti se Landa nikdy přesvědčivě neodstřihl a většinou své chování omlouval prostě tím, že byl příliš mladý. Už před lety z pódia prohlásil, že je sice „provokatér, ale není fašistou, nacistou a rasistou“, řada lidí mu to ale nevěří. Jeho holá hlava, přímočaré názory a exaltovaná obrana češství totiž skutečně provokují.

Další podrobnosti
o "výzdobě" plakátu Daniela Landy
si přečtěte v pondělním vydání deníku


Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...