Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Lidi děsí exekuce dávek, žádají splátky

V Chomutově exekutoři začali 17. února dlužníkům odebírat peníze při výplatě dávek. Za asistence strážníků a policie uplatnili exekuci u prvních asi 100 dlužníků přímo v místnosti, kde příjemci dávek peníze přebírají.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Chomutově exekutoři začali 17. února dlužníkům odebírat peníze při výplatě dávek. Za asistence strážníků a policie uplatnili exekuci u prvních asi 100 dlužníků přímo v místnosti, kde příjemci dávek peníze přebírají. | foto: Libor ZavoralČTK

CHOMUTOV Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová chce zamezit dalšímu odebírání peněz exekutory při výplatě sociálních dávek na radnici v Chomutově. Místní radnice ale tvrdí, že opatřením změnila přístup neplatičů. "Od rána jich přišly desítky pro splátkový kalendář," tvrdí primátorka Ivana Řápková.

Tvrdý a kontroverzní přístup Chomutovské radnice, která nechala exekutora zabavovat neplatičům peníze z dávek ihned po vyplacení, vzbudil velké emoce. Ochránci práv postup vedení magistrátu kritizují, primátorka Ivana Řápková tvrdí, že tato akce měla obrovský efekt.

"Sami jsme takovou odezvu nečekali. Od rána se na úřadu přihlásili desítky lidí, kteří chtějí placení svých dluhů rozložit na splátkový kalendář. Ten výchovný efekt byl obrovský," sdělila LN Řápková 

"Pokud byl již soudem vydán exekuční výměr, musí se dlužníci dohodnout přímo s exekutorem. Předáváme jim na něj kontakt. Pokud ještě jejich dluh nebyl soudně projednán, vyřizujeme s nimi splátky přímo na radnici.

Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové magistrát i exekutoři razantní akcí patrně porušili zákon. Odebírání peněz přidělených jako sociální dávka je totiž podle ní v rozporu s ústavou, která garantuje občanům právo lidskou důstojnost.
Seitlová tvrdí, že peníze ze sociálních dávek rozhodně nepodléhají exekuci. Chomutovská radnice přitom eviduje asi 4000 neplatičů. "Pokud chce své peníze dostat, musí zvolit zcela jiný přístup," zdůraznila zástupkyně veřejného ochránce práv.

Sociální dávky slouží na pokrytí nejzákladnějších věcí, jako je bydlení, strava nebo za hrazení léků. "Tyto dávky jsou tím posledním, co by člověku mělo zůstat. Jejich krácení není jen nezákonné, ale i naprosto nehumánní," doplnila Seitlová.

Poukázala na to, že zabavením peněz z přiznaných dávek vyřeší radnice pouze část problémů. Podle zástupkyně ombudsmana lze předpokládat, že si lidé si budou muset sehnat peníze jinak, a to například půjčkou u lichvářů nebo trestnou činností. "S dlužníky je nutné pracovat a pokusit se s nimi domluvit na splátkových kalendářích," dodala Seitlová.

Záležitostí se kromě kanceláře ombudsmana zabývá i ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a ministerstvo práce a sociálních věcí. Peníze začali odebírat exekutoři v úterý při výplatě sociálních dávek. Při akci jim musela asistovat policie. Setkala se s vlnou odporu. Z dávek mnoha lidem zbyla tisícikoruna.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...