Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. července 2011 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN mají nový návrh rozpočtu: buď vyšší DPH, nebo tvrdé škrty

Miroslav Kalousek a Petr Nečas v Poslanecké sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek a Petr Nečas v Poslanecké sněmovně | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Petr Nečas a Miroslav Kalousek o jednotné sazbě daně z přidané hodnoty na všechno zboží a služby s výjimkou léků, knih a tiskovin už jen nepřemýšlejí. Vše spočítali a promítli do nové verze návrhů státního rozpočtu na příští rok.

A stavějí své vládní kolegy před dilema – buď vyšší DPH, nebo ještě podstatně hlubší škrty na většině ministerstev. LN se podařilo získat dvě verze návrhu státního rozpočtu a výhledů na roky 2013 a 2014, které včera ministr financí Miroslav Kalousek předložil na jednání K9. Dnes o nich budou jednat ekonomičtí ministři, ve středu vláda.

LIDÉ SE ZVYŠOVÁNÍM DPH NESOUHLASÍ

Obtížná budou hlavně jednání s VV. "O jednotné sazbě DPH 19 % bez výjimek se odmítáme vůbec bavit," tvrdili včera jednohlasně lídr strany Vít Bárta i hlavní ekonomický expert Michal Babák. Jenže VV vadí i škrty v rozpočtu ministerstva dopravy, které Kalousek předkládá v druhé alternativě.

Infografika

Pokud by se sjednotila DPH na 19 %, stát by mohl příští rok utratit 1,096 bilionu korun. Na daních a pojistném by vybral 1,001 bilionu a hospodařil by se schodkem 95 miliard korun. Deficit by se tak snižoval ambiciózněji, než si vláda původně předsevzala. Klesl by až na 3,2 % namísto původních 3,5 %. Sjednocení DPH na 19 procentech vynese státu zhruba 22 miliard navíc oproti plánovaným dvěma sazbám 20 a 14 %.

Při této variantě se zvyšuje rozpočet ministerstva dopravy, a tím pádem i Fondu dopravní infrastruktury téměř podle představ Věcí veřejných. Ministerstvo dostane z rozpočtu 30,6 namísto letošních 21,6 miliardy a do dopravy se celkově investuje 43 miliard.

KALOUSEK TLAČÍ NA VĚCI VEŘEJNÉ

Pokud se DPH nezvýší, porostou podle Nečase s Kalouskem dopravní výdaje pomaleji. Ministerstvo dostane příští rok jen 24,6 miliardy a Fond bude mít jen 37 miliard. Rozhodnutí o DPH bude mít zásadní vliv i na rozpočty pro roky 2013 a 2014. Když se nezvýší, bude se muset většina úřadů silně uskrovnit. Především pak ty, které mají velké rozpočty na výdaje, jež přímo nediktují zákony: školství, doprava, obrana a vnitro.

Vláda musí výrazně šetřit téměř všude, protože se zavázala, že nezvýší celkové útraty státu. Stále víc peněz potřebuje na povinné výdaje jako důchody a splátky zvyšujících se státních.


Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!