Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Nejsem rasistka, říká primátorka

Česko

  19:28
CHOMUTOV - „Na úřadu se nám dokonce tvořily fronty, tentokrát ale ne na dávky, ale na splátkové kalendáře,“ popisuje chomutovská primátorka Ivana Řápková reakci neplatičů, kterým exekutor začal zabavovat peníze hned po vyplacení dávek.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková foto: ČTK

Postup vaší radnice vzbudil u státních orgánů velkou negativní odezvu…

Ano, čekali jsme negativní odezvu od neplatičů nebo třeba lichvářů, kteří na jejich dávkách profitují, ale rozhodně ne od státních institucí. To bylo pro mne dost frustrující. Státní instituce by s námi měly spolupracovat a ne házet klacky pod nohy. Neděláme nic špatného, pouze bráníme slušné občany proti těm nepřizpůsobivým, náš postup je v souladu se zákonem.

Na druhou stranu se vás zastal ministr vnitra Ivan Langer, který váš postup schvaluje…

Jeho podpora mne nesmírně mile překvapila. Je vidět, že se věci posouvají dobrým směrem. Začíná vítězit zdravý rozum. Jeho stanovisko by mělo být návodné i pro další ministry. Musím v této souvislosti s potěšením konstatovat, že policie si akci v Chomutově vzala za své a skvěle spolupracuje.

Převážná většina lidí, kterým nyní exekutor zabavuje po vyplacení dávek peníze, jsou Romové. Neobáváte se nálepky rasistky?

My řešíme otázku nepřizpůsobivých občanů jako celek, a to nejsou jenom Romové. Rasově tuto otázku naopak stavějí různí pseudohumanisté a romské organizace. My si nevedeme statistiky, kdo je Rom a kdo není. My si vedeme pouze záznamy o tom, kdo dostává pokuty za to, že dělá svému okolí problémy, že narušuje veřejný pořádek, že znečišťuje společné prostory. Nezaplacené pokuty si bereme z exekucí.

Více o vystěhovávání neplatičů
a přístupu Kocábova ministerstva
 si přečtěte v úterním vydání deníku

 

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat