Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
19. října 2007 20:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Nová smlouva štěpí ODS

Částečně spokojený byl na summitu premiér Topolánek. Česko si vymohlo možnost přesouvání kompetencí EU zpět státům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Částečně spokojený byl na summitu premiér Topolánek. Česko si vymohlo možnost přesouvání kompetencí EU zpět státům. | foto: ČTK

PRAHA Jen několik hodin poté, co v Lisabonu lídři sedmadvaceti zemí EU shodli na podobě „nové euroústavy“ se na české politické scéně objevili její první odpůrci. Část poslanců a senátorů ODS se totiž v Praze kvůli „reformní smlouvě“ (tak se přepracovaná „euroústava“ nazývá) postavila proti vedení své vlastní strany.

Smlouva se od původní euroústavy liší v tom, že nenese žádné ústavní prvky, vypadla z ní i společná hymna EU a společná unijní vlajka. Všech 27 států unie musí nyní smlouvu ratifikovat. Na rozdíl od původní euroústavy však nyní státy unie většinou nepočítají s referendy – smlouvu mají schvalovat jen parlamenty. Podle českého premiéra Mirka Topolánka by referendum nemělo být ani v Česku.

A to je jádrem stranického sporu. Skupina poslanců i senátorů ODS totiž oznámila, že na referendu trvá. Pokud referendum nebude, odmítají zákonodárci pro smlouvu hlasovat.
Mezi rebely patří například poslanci Jan Schwippel, Boris Šťastný, Juraj Raninec či Aleš Rádl. „Mám k tomu vážné výhrady. Obsah je pouhá změna daného dokumentu a i nadále pro mě tato věc představuje velký problém,“ prohlásil Šťastný.


Další podrobnosti
o "reformní smlouvě" a jejích odpůrcích
si přečtěte v sobotním vydání deníku


Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...