31. března 2008 21:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Očkování může i uškodit

Očkování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování. | foto: ČTK

PRAHA V loňském roce nahlásili lékaři Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) 1740 podezření na nežádoucí účinek některého z registrovaných léčiv. Číslo je nejvyšší od roku 1999. A zhruba třetinu z těchto hlášení mají na svědomí očkovací vakcíny.

Sami odborníci z ústavu přiznávají: dostane se k nám jen zlomek ze skutečného počtu negativních reakcí organismu. Například v roce 2006 poslalo hlášení o nežádoucím účinku léku jen zhruba procento českých lékařů.

Podle studie provedené ve Francii se přitom každý praktický lékař setká za rok s průměrně 2,6 závažnými nežádoucími účinky. Při více než 5300 registrovaných prakticích v Česku to vychází odhadem na 14tisíc případů.

Největší problémy z očkovacích látek působí vakcína proti TBC. Jen v loňském roce byla příčinou nadpoloviční většiny hlášení, která se očkování týkala. Jednotlivé případy jsou hlášeny i například z očkování proti encefalitidě či pneumokokové infekci.

„Vakcína proti  TBC je velmi problematická,“ přiznává hlavní hygienik ČR Michael Vít. „Proto také Evropská unie doporučila, aby se očkovaly jen rizikové skupiny obyvatel.“ V Česku se ale přesto dál očkuje povinně plošně, a to hned dvakrát.

„Světová zdravotnická organizace tvrdí, že by stačila primovakcince. Jsme snad jeden ze dvou států na světě, kde se kromě toho ještě revakcinuje. Bohužel, odborná lékařská společnost na tom trvá,“ konstatuje Vít.

Další podrobnosti
si přečtěte v úterním vydání deníku


Najdete na Lidovky.cz