Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Ověřte si, zda je byt stále váš. Můžete o něj snadno přijít

Česko

  8:24
Před lety jste si koupili byt a spokojeně v něm žijete. Od začátku roku ale není rozhodující, zda si myslíte, že je váš, ale spíše to, kdo je jako jeho vlastník zapsaný v katastru nemovitostí.
Klíče - ilustrační foto

Klíče - ilustrační foto foto: MAFRA

Od začátku letošního roku se totiž v katastru nemovitostí naplno uplatňuje pravidlo „co je psáno, to je dáno“. Přesněji jde o zásadu materiální publicity, podle níž má zapsaný stav přednost před tím skutečným. Dříve přitom platil zcela opačný přístup a upřednostňoval se reálný stav. Nyní je tak potřeba si hlídat, zda je nemovitost stále vaše a v případě nejasností se okamžitě obrátit na katastr. Jinak hrozí, že o majetek přijdete.

Mynářovo majetkové přiznání? Kancléř využil díry v zákoně, tvrdí Dienstbier

Novým pravidlem jsou daleko lépe než dříve chráněni lidé, kteří si koupí například právě byt nebo třeba i pozemek nevědomky od podvodníka. Budou ale v takzvané dobré víře, netušíce, že se zapojili do jakési špinavé hry. „Důležité také je, že tato ochrana se uplatní pouze na úplatné převody,“ upozorňuje pak Radek Janeček z advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Investoři utrácejí. Trh komerčních nemovitostí míří k rekordu

Pravidla však platí velmi krátce. Nejsou tak ještě zcela ujasněná, a proto je namístě velká obezřetnost. „Není jasné, jaká opatrnost se po kupujícím požaduje, aby byl v dobré víře. Tedy zda postačí podívat se do výpisu z katastru, nebo je třeba prohlédnout i listiny ve veřejné sbírce listin,“ říká Janeček.

Více o tom, jak si ohlídat své nemovitosti, čtěte v novém seriálu o občanském zákoníku, který začíná v pondělních Lidových novinách.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat