17. října 2008 20:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Problém s pojistkou

Letecký pohled na požárem zničené křídlo Průmyslového paláce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký pohled na požárem zničené křídlo Průmyslového paláce. | foto: SECAR MKairLidové noviny

PRAHA Čtvrteční požár na holešovickém výstavišti odkryl problémy ve smlouvách mezi pražským magistrátem a firmou Incheba, která má areál v pronájmu. Plameny sice zcela zničily západní křídlo Průmyslového paláce, kvůli pojistným smlouvám ale není jisté, zda bude mít magistrát vůbec peníze na jeho obnovu.

Náhradu škody od pojišťoven totiž dostane nájemce Incheba – nikoli město, které je majitelem budovy i pozemků. „Ano, peníze z pojistek by měla obdržet společnost Incheba,“ potvrdil včera LN Karel Klíma, šéf výboru hospodářské politiky pražského zastupitelstva.

Ředitel Incheby Alexander Rozin na tiskové konferenci na přímé dotazy, jestli Incheba zaplatí výstavbu zničené části paláce, neodpovídal jednoznačně. „Na co jiného by měly být použity? Byl by to pojistný podvod,“ reagoval Rozin. Nesdělil ale, zda všechny peníze od pojišťovny skutečně použije na obnovu zničeného západního křídla.

Za problematické považuje pojistné plnění pro Inchebu opoziční zastupitel za Evropské demokraty Jiří Witzany. „Dlouhodobě upozorňuji na velmi nevýhodné smlouvy mezi městem a společností Incheba. Tohle je jen další z řady problematických dodatků a výhod pro tuto firmu,“ míní Witzany. Nejasné smluvní vztahy mezi městem a Inchebou nepřímo naznačil i pražský primátor Pavel Bém. Připustil totiž, že o penězích na obnovu bude muset Praha s Inchebou ještě jednat.

„Já nebudu tím, kdo bude navrhovat totální likvidaci smluvního vztahu s Inchebou, ale musím se přiznat, že to bude pádný a mimořádně silný argument pro jednání s Inchebou o tom, aby dostavbu křídla z pojistného plnění uhradila ona,“ prohlásil primátor a místopředseda ODS.

Údiv nad informací, že penězi na obnovu bude disponovat Incheba, neskrýval ani Bémův náměstek Rudolf Blažek. „To mě velmi překvapuje,“ reagoval. „V logice věci by bylo, že peníze dostane město. Nepředpokládám, že by s tím měly být jakékoli problémy,“ řekl včera Blažek.

Incheba má po povodních v roce 2002 areál Výstaviště pronajatý na šedesát let za deset milionů ročně (nájemné se má postupně zvyšovat až na třicet milionů). Město ale musí platit údržbu: každoročně je to kolem šedesáti milionů.


Další podrobnosti o požáru na holešovickém
 výstavišti si přečtěte v sobotním vydání deníkuJosef Hympl, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz