Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Rakušané se bojí českých lékařů

Česko

  9:59
NOVÉ HRADY - Pokud potřebují Rakušané pomoc lékaře a nacházejí se zrovna na českém území, snaží se udělat vše pro to, aby byli ošetřeni v Rakousku. Ukazuje to případ rakouské důchodkyně, která zkolabovala v jedné restauraci v Nových Hradech. Od prvního zavolání na tísňovou linku do chvíle, než se žena ocitla v nemocnici, uběhlo podle deníku Niederösterreichische Nachrichten neuvěřitelných 120 minut.
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Podle českých záchranářů se ale celá akce protáhla proto, že se žena bála hospitalizace v české nemocnici. „Problém je podle mého názoru především v tom, že Rakušané volají z Česka rakouskou záchranku, což zdržuje výjezd, a pak zbytečně odmítají hospitalizaci v českých nemocnicích,“ domnívá se ředitel Záchranné služby v Českých Budějovicích Marek Slabý. „Když loni havaroval rakouský autobus u Rožmberka, nikdo ze zraněných nechtěl do blízkého Krumlova, ale až daleko do Freistadtu,“ uvedl Slabý.

Případ důchodkyně vzbudil v Rakousku velkou pozornost, protože údajně ukazuje na nefunkčnost přeshraničního záchranného systému. „Všichni mluví o výhodách otevřených hranic, když se ale něco stane, v praxi to nefunguje,“ postěžovala si vedoucí spolku seniorů v Gmündu Ingmard Preislerová Redlová.

Podle Slabého se proto nedávno sešli rakouští a čeští záchranáři v Gmündu, aby celý záchranný systém na hranicích doladili - včetně informační kampaně mezi Rakušany o úrovni českého zdravotnictví.


Další podrobnosti si
přečtěte v pátečním vydání deníku


Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat