Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Šikana ve škole? Neznám

Česko

  19:34
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Přestože čeští odborníci hovoří o problému narůstající šikany na školách v zemi, v mezinárodním srovnání mohou být české děti pro své zahraniční vrstevníky vzorem. Vyplývá to alespoň z aktuální studie Světové zdravotnické organizace (WHO) porovnávající míru psychického a fyzického násilí mezi školními dětmi v jedenačtyřiceti vyspělých zemích.
Na otázku, zda byli v posledních několika měsících minimálně dvakrát vystaveni šikaně, odpovědělo v Česku kladně 6 % třináctiletých chlapců a 4 % dívek.

V tabulce „míry školní šikany“ tak Česko obsadilo předposlední místo, těsně přes Švédskem. Například v Lotyšsku, které tabulku vede, přiznalo problém se šikanou 29 % chlapců i dívek. Také v Řecku, figurujícím na druhém místě, si na šikanu stěžovala takřka třetina dětí. I v sousedním Rakousku trpí psychickým či fyzickým násilím od spolužáků podle WHO 20 % dívek a 16 % chlapců, tedy několikanásobně víc než v České republice.

„S výsledky je třeba zacházet opatrně, jedná se o anketu mezi dětmi. Na druhou stranu se mě nedávno ptal i německý rozhlas, jak to děláme, že se šikanou nejsou na českých školách takové problémy jako v Německu,“ řekl LN Bohumil Stejskal, přední český odborník na dětskou šikanu z Liberecké univerzity.

Výchova k poslušnosti: dobrá metoda?

V průzkumu WHO odpovídalo v Česku takřka pět tisíc školních dětí hned na několik otázek. Z hlediska šikany dostaly děti dotaz, zda se v posledních několika měsících minimálně dvakrát stalo, že jim některý ze spolužáků dělal nebo říkal věci, které jim byly vysloveně nepříjemné, či dokonce odporné. V Česku se s podobně nepříjemnými zážitky „pochlubilo“ jen pět procent všech dotázaných dětí, což je třikrát méně než průměr ve všech sledovaných zemích.


Další podrobnosti
o šikaně v České republice
si přečtěte v sobotním vydání deníkuAutor: