8. září 2007 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Třetina taxikářů asi zdraží

Taxi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Jízda taxíkem po Praze se může vyšplhat na čtyřicet korun za kilometr. Taxikářům k tomu nahrává rozhodnutí soudu. Zároveň ale stále platí vyhláška stanovující maximální cenu na 28 korun.

Městský správní soud ve čtvrtek rozhodl, že ministerstvem financí potvrzená pokuta pro taxikáře, který vozil zákazníky za 90 korun za kilometr, byla neoprávněná. Cena totiž může být podle soudu vyšší než stanovená, a to o rozdíl v oprávněných nákladech na provozování služby. Potvrdil to místopředseda soudu Jan Ryba. Takovými náklady může být například vyšší povinné ručení nebo dražší náhradní díly u luxusnějších aut.

Vezmou-li taxikáři rozhodnutí soudu jako precedent, nemusejí se vyhláškou města, stanovující nejvyšší cenu na 28 korun za kilometr, řídit. Cena jízdného může růst až o desítky korun. „Průměrné zdražení odhaduji asi na čtyřicet korun za kilometr. K oněm nechvalně proslulým devadesáti korunám se ale zřejmě nikdo nedostane,“ uvedl Pavel Jelínek, předseda odborové organizace taxikářů.

Další podrobnosti
o taxikářích a zdražení
si přečtěte v sobotním vydání deníku


 

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.